Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 20 marzec 2019 20:49

MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ W WATYKANIE

Napisał
MAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ W WATYKANIE Photo: Servizio Fotografico - Vatican Media

Papież Franciszek spotkał się z przedstawicielami Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej,reprezentującymi Małopolskiego Tele-Anioła. Podczas Audiencji papież poświęcił tryptyk z Archaniołami - autorstwa Marka Łasaka, który powróci do Suchej Beskidzkiej i zawiśnie w tamtejszym Telecentrum.

Papież Franciszek pobłogosławił członkom Stowarzyszenia i pracownikom Tele-Anioła oraz życzył im wytrwałości, miłości do podopiecznych i dobrej dalszej pracy w czasach, gdy opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi i niepełnosprawnymi nabiera coraz większego znaczenia i staje się coraz bardziej niezbędna. Papieżowi Franciszkowi zaprezentowano również opaskę ratującą życie, którą w Małopolsce nosi już ponad 2 tys. osób niesamodzielnych, monitorowanych poprzez Centrum Teleopieki mieszczące się właśnie w Suchej Beskidzkiej. Na nadgarstkach noszą je m.in. seniorzy cierpiący na nadciśnienie lub zaburzenia pamięci, a poprzez moduł telefoniczny umieszczony w opasce, kontaktują się z jednym z kilkudziesięciu asystentów teleopieki lub ratowników medycznych. Podopieczni z Małopolski wykonali już ponad 30 tysięcy połączeń do swoich telefonicznych opiekunów, a kilkaset takich rozmów zakończyło się wezwaniem na miejsce pogotowia ratunkowego. Szybka interwencja pracowników Tele-Centrum uratowała życie już ponad 25 razy.

Doświadczenia z działań teleopiekuńczychi sposób działania opaski zostały przedstawione przez członków Stowarzyszenia na spotkaniu w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która przejęła zadania Papieskiej Rady do sprawDuszpasterstwa Służby Zdrowia. Z Suchą Beskidzką łączono się także z Pałacu Apostolskiego w Watykanie, podczas prezentacji opaski na spotkaniu z ks. Prałatem Pawłem Ptasznikiem, szefem polskiej sekcji Sekretariatu Stanu. Była także okazja, by o projekcie Małopolski Tele-Anioł opowiedzieć Jałmużnikowi Papieskiemu, Kard. Konradowi Krajewskiemu.

Reprezentanci Małopolskiego Tele-Anioła przekazali równiez prezent papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI: współczesną kopię cudownego XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Jagodnej z Suchej Beskidzkiej.

Spotkanie z papieżem Franciszkiem to symboliczne podsumowanie pierwszego roku działalności projektu Małopolski Tele-Anioł, realizowanego przez Urząd MarszałkowskiWojewództwa Małopolskiego, Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej, które w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Głównym celem projektu jestwykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w działaniach na rzecz opieki nad osobami niesamodzielnymi, w tym niepełnosprawnymi. Docelowo pod skrzydła Małopolskiego Tele-Anioła do końca 2020 roku ma trafić łącznie 10 tys. osób.

 

Projekt Małopolski Tele-Anioł jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaMAŁOPOLSKI TELE-ANIOŁ W WATYKANIE