Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 26 październik 2014 12:20

Przystanek Majorka - Wysiadamy

Napisał

Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej od 2013 r. bierze udział w międzynarodowym projekcie MOVES. Jest już to kolejny projekt, w którym ta szkoła uczestniczy.

 

MOVES, czyli Motywacja poprzez Sport w Szkolnictwie Zawodowym – to projekt, który wykorzystuje sport w celu zmotywowania uczniów do kształcenia zawodowego oraz do postawy uczenia się przez całe życie. Koncentruje on uczniów  z sześciu krajów wokół doskonalenia strategii marketingowych nakierowanych na udostępnienie i spopularyzowanie zapomnianych, niszowych sportów w tych krajach. Moves oferuje wgląd w życie, kulturę i system szkolnictwa innych krajów. Szkoły partnerskie są zlokalizowane w strukturalnie

słabych regionach lub takich, które muszą się zmagać z trudnościami związanymi z kryzysem ekonomicznym; tym samym pochodzący z nich uczniowie muszą zmierzyć się z niepewną przyszłością m.in.na rynku pracy .Jednoczący element sportu pomoże im zdobyć umiejętności i kwalifikacje, które zaoferują nową perspektywę w ich zawodowym i prywatnym życiu.

W projekcie biorą udział uczniowie z :Niemiec, Czech, Hiszpanii, Włoch oraz Turcji.

Pierwsze spotkanie delegacji szkół realizujących projekt MOVES, odbyło się w marcu br. w Poebradach w Czechach. Kolejne spotkanie robocze  odbyło się na Majorce.

Nauczyciele i uczniowie szkół z Hiszpanii, Niemiec, Polski, Włoch oraz Turcji przybyli tam żeby (zgodnie z wcześniejszym planem) pokazać pozostałym grupom efekty swojej pracy.

Projekt polega na znalezieniu dawnych sportów i przypomnieniu ich. To ciekawy pomysł, bo stawia na różnorodność i równocześnie wymaga kreatywności.  Bo zakłada wymyślenie i wykonanie strategii marketingowej służącej upowszechnieniu sportu "niszowego".

Polska "ekipa" czyli uczniowie i nauczyciele ZS. im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej zaprezentowali dniach 24-28.09.2014r. efekty swojej pracy. A były to: zaprojektowana przez uczniów ZS Goetla strona internetowa oraz działania promujące wyścigi zdalnie sterowanymi samochodami. Ponadto "polska drużyna" przeprowadziła dla wszystkich grup warsztaty w zakresie pierwszej pomocy przedlekarskiej. 

Inne grupy też przygotowały swoje "prezentacje" oraz pokazały własne sporty niszowe. Odbyły się liczne zawody w nietypowych, ale oryginalnych konkurencjach. Radosnej zabawie towarzyszyła atmosfera sportowej rywalizacji, ale było też sporo okazji do wzajemnej integracji na różnych płaszczyznach. Uprzejmi gospodarze dołożyli wszelkich starań, by stworzyć gościom jak najmilsze warunki pobytu. Z wdziękiem połączyli gościnność z właściwym sobie południowym temperamentem.

Był czas na wszystko: wymianę poglądów "szlifowanie poznanych sportów niszowych" oraz poznanie dziedzictwa kulturowego regionu. Uczestnicy zwiedzali piękną, starą dzielnicę stolicy wyspy - czyli Palma de Mallorca - także interesujący gotycki zamek Bellver. Podziwiali także miejscowe oceanarium oraz niezwykle urokliwe miejscowe pejzaże. Ten pobyt w mieście, hiszpańskiej prowincji Baleary polscy uczestnicy wyjazdu(5 uczniów i 4 nauczycieli) na pewno zapamiętają na długo.

Pozostaną im w pamięci niezwykła atmosfera przyjaźni i świadomość, że słowo "integracja" może przynieść wiele satysfakcji płynącej z efektów wspólnego działania przedstawicieli różnych(zaprzyjaźnionych przecież) narodów.

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaPrzystanek Majorka - Wysiadamy