Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 21 wrzesień 2019 12:27

Sucha. Mieszkańcy będą pisać projekty uchwał?

Napisane przez

Radni z Suchej Beskidzkiej mają nadzieję, że mieszkańcy miasta wspomogą ich w rządzeniu miastem i wykażą się własną inicjatywą w przygotowywaniu projektów uchwał. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, każdy może mieć wpływ na to, co trafi pod obrady samorządu.  

 

Do końca minionej kadencji od dobrej woli lokalnych władz samorządowych zależało, czy mieszkańcy mogli występować z inicjatywą uchwałodawczą. Kwestie te regulowały bowiem statuty poszczególnych gmin. Teraz decydują o tym zapisy w ustawie o samorządzie gminnym. Każdy może stworzyć projekt uchwały, jeśli znajdzie odpowiednią ilość osób, które poprą jego pomysł. W gminie do 5000 mieszkańców ma ich być co najmniej 100, w gminie do 20 000 mieszkańców nie mniej niż 200, a w większej – przynajmniej 300. Muszą to być osoby posiadające czynne prawo wyborcze.

Rada Miasta Sucha Beskidzka podjęła niedawno uchwałę, w której ustaliła szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw obywatelskich. Aby mieszkańcy mogli przestawić samorządowi własny projekt uchwały, muszą najpierw powołać komitet inicjatywy uchwałodawczej złożony z przynajmniej 5 osób mieszkających w Suchej Beskidzkiej, a następnie pisemnie zawiadomić o jego utworzeniu przewodniczącego Rady Miasta. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie kampanii promocyjnej projektu uchwały i zebranie pod nim podpisów co najmniej 200 mieszkańców miasta. Po zdobyciu wymaganej ich liczby, można już złożyć projekt do samorządu gminy. Jeśli będzie on zawierał jakieś braki, komitet zostanie wezwany do ich uzupełnienia. Gdy to zostanie wykonane, projekt będzie ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej, a następnie trafi pod obrady Rady Miasta.

Zanim suski samorząd podjął uchwałę w tej sprawie, radny Tadeusz Kosman powiedział: - Myślę, że pozwoli to na większe zaangażowanie mieszkańców w inicjatywy tworzone na terenie miasta, czy też ich udział w jakichś regulacjach prawnych, które mogą bezpośrednio im sprzyjać. Przewodniczący Rady Miasta Krystian Krzeszowiak dodał: - Rzeczywiście, czekam aż społeczeństwo bardziej czynnie włączy się w nasze obrady. Miejmy nadzieję, że taka inicjatywa w niedługim czasie spłynie.

Edyta Łepkowska

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSucha. Mieszkańcy będą pisać projekty uchwał?