Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 03 październik 2019 13:41

Suscy rowerzyści mają teraz łatwiej

Do niedawna irytującą sprawą w Suchej Beskidzkiej był brak specjalnych przejazdów dla rowerzystów. Teraz wreszcie to się zmieniło. Osoby jadące ścieżką rowerową nie muszą już schodzić z jednośladów, gdy napotkają przecinającą ją ulicę. To dla nich duże ułatwienie.

 

 

Tam, gdzie droga rowerowa krzyżuje się z jezdnią, na której nie został wyznaczony specjalny przejazd dla jednośladów, cyklista musi przejść przez zebrę, prowadząc swój rower. Jeśli po niej przejedzie, grozi mu mandat. W praktyce wielu rowerzystów nie przejmuje się przepisami i pedałuje również na przejściu dla pieszych. Ale ci, którzy zgodnie z literą prawa zawsze zsiadają z roweru przed pasami, byli bardzo niezadowoleni z sytuacji w Suchej Beskidzkiej. Tym bardziej, że tamtejszą ścieżkę rowerową ciągnącą się wzdłuż ulicy Mickiewicza co kawałek przecinają jezdnie.

 

Dodatkowym plusem istnienia przejazdów rowerowych jest fakt, że rowerzysta ma na nich pierwszeństwo przed samochodami. Oczywiście nie zwalnia go to z obowiązku zachowania ostrożności. Kierowca powinien ustąpić pierwszeństwa cykliście tylko w sytuacji, gdy ten znajduje się już na przejeździe. Nie musi się zatrzymać, jeśli rowerzysta dopiero się do niego zbliża.

 

Inicjatorem wprowadzenia w Suchej Beskidzkiej tego ułatwienia dla cyklistów był Adrian Mikołajczyk, który swego czasu prowadził Suski Blog Rowerowy. To on napisał petycję, w której wnioskował o wykonanie przejazdów i zebrał pod nią podpisy zainteresowanych osób, a następnie przekazał ją do Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej. Trzy lata trwało, zanim jego pomysł udało się zrealizować, ponieważ niełatwo było przekonać do niego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

 

 

 

asdasdasdasdas