Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 styczeń 2020 21:02

Szokująco odległy termin operacji dla seniorki

Napisane przez
Szokująco odległy termin operacji dla seniorki Foto: Pixabay

Nie od dziś wiadomo, że na niektóre operacje refundowane w ramach NFZ trzeba czekać niemiłosiernie długo. Ale termin, który wyznaczono jednej z mieszkanek Suchej Beskidzkiej jest całkowicie absurdalny. 85-letnia kobieta została skierowana na zabieg alloplastyki stawu kolanowego, który ma się odbyć za… 15 lat!

 

Czyżby lekarz z Poradni Ortopedycznej w Suchej Beskidzkiej, który wystawił skierowanie, miał niezbitą pewność, że pacjentka nie tylko dożyje setki, ale też będzie wówczas w wystarczająco dobrej formie, by mogła bez przeszkód przejść operację? Wydaje się to mało prawdopodobne. Zadziałała raczej bezduszna biurokracja. Kobiecie wystawiono skierowanie na zabieg w najbliższym możliwych terminie, nie bacząc na jej wiek i szansę doczekania operacji. Seniorka została wpisana do kolejki oczekujących w 2017 roku. Alloplastykę stawu kolanowego ma mieć w lutym 2032 roku, w miesiąc po swych setnych urodzinach… - Ponieważ myśli realistycznie, postanowiła oddać mi swoje skierowanie, abym mógł wskoczyć na jej miejsce w kolejce. Tak się bowiem składa, że boli mnie to samo kolano, co ją, a będąc dużo młodszy od niej, mogę czekać jeszcze kilkanaście lat – mówi czytelnik, który zawiadomił nas o tej sytuacji.

Monika Wróblewska-Polak, rzeczniczka prasowa Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej przyznaje, że wiek pacjenta nie jest w ogóle brany pod uwagę przy ustalaniu terminu wykonania zabiegu alloplastyki kolana. Wszyscy traktowani są jednakowo i wpisywani na koniec listy oczekujących. - Systemowe kolejki mają na celu zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Jeśli zaproponowany termin operacji, badania lub wizyty u specjalisty jest bardzo odległy, pacjent ma możliwość skorzystania z innego świadczeniodawcy. Nie obowiązuje już rejonizacja. Pacjenci mogą więc skorzystać ze świadczenia w szpitalu lub przychodni w innym mieście, a nawet innym województwie, jeśli nie ma tam kolejki lub jest ona zdecydowanie krótsza. Ważne jest, aby wybrana placówka miała kontrakt z NFZ i posiadała odpowiedni oddziałW Zespole Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej kolejka oczekujących na zabieg jest nieustannie weryfikowana. Proponowane terminy planowanych operacji w trybie stabilnym wynikają z określonej struktury udzielania świadczeń i możliwości oddziału  – tłumaczy Monika Wróblewska-Polak. Jak dodaje, termin może zostać przyśpieszony z uzasadnionych względów medycznych, o czym decyduje lekarz specjalista.  

Natomiast rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie Aleksandra Kwiecień twierdzi, iż obecnie w suskim ZOZ nie trzeba już czekać tak długo na zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego (do których należy również alloplastyka). - W Suchej Beskidzkiej termin wykonania operacji to teraz 2024 rok. Szpital - wiedząc, że zabieg można przeprowadzić wcześniej - powinien o tym poinformować pacjentkę, co wynika z obowiązujących przepisów – podkreśla.

Aleksandra Kwiecień również przypomina o tym, iż obecnie nie ma już rejonizacji i pacjent ma prawo wyboru takiej placówki, w której czas oczekiwania na alloplastykę kolana jest zdecydowanie krótszy. - W Małopolsce są szpitale, gdzie operacja ta może zostać wykonana jeszcze w tym roku. Jest to możliwe w czternastu z dwudziestu sześciu oddziałów, w których prowadzone są zabiegi endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Szczegółowe informacje na temat terminów leczenia można sprawdzić na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl lub dzwoniąc na bezpłatną telefoniczną infolinię 800 190 590 – informuje. Uzupełnia, że do wybranej przez siebie placówki pacjentka musi zgłosić się ze skierowaniem – nawet tym samym, które dostała do suskiego szpitala.

 

 

 

asdasdasdasdas