Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 28 luty 2020 17:00

Potrzebne są stare zdjęcia cmentarza żołnierzy polskich w Suchej

Potrzebne są stare zdjęcia cmentarza żołnierzy polskich w Suchej Foto: UM Sucha Beskidzka

Każdy, kto ma w domu archiwalne zdjęcia cmentarza żołnierzy polskich w Suchej Beskidzkiej, możne wnieść niemały wkład w jego planowaną renowację. By jak najwierniej odtworzyć pierwotny wygląd nekropolii, potrzebne są jej fotografie z lat 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku.

 

Burmistrz Suchej Beskidzkiej Stanisław Lichosyt w minionym roku złożył do ministra kultury i dziedzictwa narodowego wniosek o dofinansowanie renowacji kwater żołnierzy Wojska Polskiego, zlokalizowanych na suskim cmentarzu parafialnym. Zakres prac został wstępnie omówiony z wojewódzkim konserwatorem zabytków i ma obejmować: odnowienie kamiennego pomnika, betonowych obramowań mogił, schodów z płyt kamiennych, nagrobków żołnierzy Legionów Polskich, konserwację metalowych i betonowych krzyży oraz rewaloryzację zieleni. Co prawda, nie wiadomo jeszcze, czy dotacja zostanie przyznana, ani jaka będzie jej wysokość, ale przygotowania do inwestycji już ruszyły.

Ponieważ kwatery od 1989 roku wpisane są do rejestru zabytków, bardzo ważne jest, aby przywrócić im pierwotny wygląd. Dlatego włodarz Suchej Beskidzkiej apeluje do wszystkich, którzy posiadają fotografie cmentarza z lat powojennych, o ich udostępnienie. Przydadzą się również inne materiały dotyczące nekropolii. Każdy, kto mógłby pomóc w tej sprawie, proszony jest o kontakt z Referatem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 19, pokój nr 33, tel. (33) 874 95 42, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio z sekretariatem burmistrza, tel. (33) 874 95 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaPotrzebne są stare zdjęcia cmentarza żołnierzy polskich w Suchej