Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 02 czerwiec 2020 13:24

Co dalej z suskim basenem?

Co dalej z suskim basenem? Foto: Edyta Łepkowska

Już od 6 czerwca znów mogą działać kina, teatry, siłownie, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki, a także baseny. Niestety, kryta pływalnia w Suchej Beskidzkiej nie znajdzie się w gronie tych, które otworzą tego dnia swe podwoje. Wciąż nie wiadomo, kiedy znów zacznie funkcjonować.

 

Jak już pisaliśmy, 23 kwietnia Rada Powiatu Suskiego podjęła decyzję o likwidacji zakładu budżetowego pod nazwą Kryta Pływalnia w Suchej Beskidzkiej. Starosta Józef Bałos zapewniał wówczas, że nie oznacza to, iż budynek zostanie przeznaczony na inne cele, a sam basen już nie wznowi działalności. Na ostatniej sesji samorządu powiatu jeszcze obszerniej wytłumaczył, dlaczego musiało dojść do likwidacji. – Szereg zobowiązań, które były do uregulowania, między innymi nie zapłacone, przeterminowane faktury spowodowałyby, że wierzyciele dochodziliby swoich praw poprzez komornika, na przykład na majątku zakładu budżetowego. Likwidacja umożliwiła uregulowanie tych zobowiązań przez powiat, dzięki czemu udało się opanować sytuację, która pojawiła się wraz z koronawirusem, ponieważ przychody spadły w wyniku tego, że decyzją ministra wszystkie pływalnie zostały zamknięte. A taki stan może trwać jeszcze po ustąpieniu okresu zagrożenia, bo ludzie nie od razu przekonają się do tego, by znów korzystać z tego dobrodziejstwa, jakim jest funkcjonowanie krytej pływalni – tłumaczył Józef Bałos.

Zapewnił jednak, że zarząd powiatu podejmuje kroki, by basen jednak wznowił działalność, aczkolwiek na innych zasadach niż do tej pory. Chodzi o to, by koszty jego dotowania nie obciążały tylko i wyłącznie starostwa. Jak stwierdził, zostały już przeprowadzone ustalenia z burmistrzem Suchej Beskidzkiej Stanisławem Lichosytem, dotyczące formy porozumienia, na podstawie którego w przyszłości ma funkcjonować kryta pływalnia. – W tej chwili radcowie prawni mają to przelać na papier. Następnie takie porozumienie zostanie przyjęte przez radę zarówno powiatu, jak i miasta, po to, by wspólnie ten podmiot prowadzić. W większości miast w Polsce pływalnie prowadzą właśnie gminy. Na palcach jednej ręki można by było policzyć miejsca, gdzie powiat jest prowadzącym tego typu usługi – podkreślał starosta. Zapewnił, że choć basen jest zamknięty, nie oznacza to, iż nic się w jego budynku nie dzieje. Przerwa w działalności została wykorzystana, by wykonać niezbędne remonty.

Nie powiedział jednak, kiedy można spodziewać się wznowienia funkcjonowania pływalni. – W wypowiedzi premiera pojawiła się informacja, że od 6 czerwca będzie możliwość uruchomienia różnych rodzajów działalności, w tym również basenów, przy zachowaniu rygorów sanitarnych. Te rygory nie zostały jednak określone, a myślę, że to jest clou całego problemu, bo środowisko wodne jest szczególnie sprzyjające rozwojowi różnego rodzaju mikrobów czy wirusów – mówił Józef Bałos. - Oczywiście woda jest cały czas odpowiednio dezynfekowana, ale mimo wszystko, w warunkach bezpośredniego kontaktu użytkowników, trudno będzie określić precyzyjnie zasady, jakie pozwolą na bezpieczne korzystanie z basenu. Mam nadzieję, że zostaną one opracowane, aby podmioty prowadzące taką działalność zabezpieczyły się od odpowiedzialności cywilnej. Bo co w sytuacji, gdyby ktoś zarzucił prowadzącemu, że zaraził się na basenie i żąda odszkodowania?

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaCo dalej z suskim basenem?