Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 01 sierpień 2020 11:43

Bezpieczeństwo najważniejsze. Kładka nad Skawą pod stałym nadzorem

Napisał
Bezpieczeństwo najważniejsze. Kładka nad Skawą pod stałym nadzorem Fot. UM w Suchej

Niedawno suska kładka dla pieszych przerzucona przez Skawę przeszła kapitalny remont. Teraz burmistrz miasta postanowił w jeszcze większym stopniu zadbać nie tylko o jej stan, ale i o bezpieczeństwo korzystającej z niej osób.

Łącząca centrum miasta z osiedlem Garce kładka dla pieszych stanowi dla mieszkańców tej części miasta duże udogodnienie, a w szczególności tym niezmotoryzowanym. Stanowi bowiem duży skrót. Jednocześnie jest jedną z atrakcji turystycznych miasta, miejscem chętnie uwiecznianym przez fotografów, a także odwiedzanym za dnia przez całe rodziny, a wieczorami przez zakochanych. Jej atutem jest to, że jest wisząca, a to dodaje jej uroku.

Jeszcze niedawno wygląd i stan techniczny urodziwej kładki pozostawiał wiele do życzenia. Mało tego drewniane elementy konstrukcyjne były nie tylko wysłużone i wyeksploatowane, ale wręcz  stwarzały zagrożenie dla poruszających się po przeprawie. Z tego powodu dwa lata temu burmistrz Stanisław Lichosyt zlecił jej kapitalny remont. Zajęła się nim miejscowa firma Red Lift. Na początek zdemontowała wysłużone drewniane elementy kładki. W ich miejsce zamontowano stalowe elementy konstrukcyjne oraz specjalistyczne kompozytowe deski tarasowe, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i zachowają swoje właściwości i wygląd przez wiele lat. Całkowity koszt prac wyniósł 54,5 tys. zł.  

Teraz władze miasta postanowiły w jeszcze większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo i dmuchać na zimne. Burmistrz zlecił firmie Tomost wykonanie dokumentacji technicznej, określającej warunki eksploatacji kładki. Podkreśla, że obiekt z uwagi na specyficzną konstrukcję oraz dużą rozpiętość wymaga ciągłego nadzoru technicznego. W dokumentacji określona zostanie ilość osób które mogą jednocześnie znajdować się na kładce oraz wytyczne dotyczące jej konserwacji. Koszt zleconych prac wynosi 4,4 tys. zł. Dokumentacja ma być gotowa w czwartku, 6 lipca. W kolejnym etapie zostanie zlecona i opracowana szczegółowa ekspertyza techniczna kładki.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaBezpieczeństwo najważniejsze. Kładka nad Skawą pod stałym nadzorem