Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
niedziela, 11 październik 2020 11:02

Druhowie z Błądzonki powitali nowy wóz (wideo)

Napisane przez

Wielka radość zapanowała wczoraj wśród druhów OSP Sucha Beskidzka – Błądzonka. Z fanfarami i zgodnie ze strażackim ceremoniałem powitano nowy wóz strażacki. Wszystko przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego.

Dochodziła 18.00 gdy z placu targowego, w kierunku remizy na Błądzonce wyruszył konwój prowadzący ku macierzystej jednostce nowy wóz bojowy. Na czele konwoju znalazła się Toyota Grupy Beskidzkiej GOPR, kolejne to wozy z OSP Sucha Beskidzka – Miasto, OSP Maków Podhalański Dolny, OSP Zachełmna, które zgodnie ze zwyczajem tworzyły asystę. Gdy wozy dojeżdżały do remizy zawyła syrena, a ustawieni wzdłuż jezdni druhowie, tworzący szpaler odpalili flary, co dodało ceremonii kolorytu. Po chwili wóz utonął w konfetti, a prowadzący go z gracją przeciął zderzakiem rozwieszoną wstęgę.

Wóz powitano przy tym z honorami godnymi. Władze jednostki symbolicznie oblały go szampanem. Chwilę później burmistrz Stanisław Lichosyt, poseł na Sejm Filip Kaczyński i radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Danuta Kawa wspólnie przecięli wstęgę przewieszoną przez maskę iveco. Nieprzypadkowo to właśnie te osoby dostąpiły zaszczytu. Druhowie podkreślają, że właśnie dzięki ich wsparciu mogą cieszyć się z nabycia wozu. Na wniosek burmistrza gmina przekazała 350 tys. zł, a kolejne 40 tys. pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 210 tys. dotacji przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a po 100 tys. zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. Blisko 39,5 tys. zł strażacy z Błądzonki przekazali z własnych środków. 

Pozyskany przez OSP Sucha Beskidzka wóz to Iveco eurocargo ML150E32 z napędem na cztery koła i mającym moc 320 KM. Posiada kabinę czterodrzwiową, która jest sześcioosobowa. Zamontowano w nim zbiornik na wodę o pojemności 3,5 tys. litrów oraz 350-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. Na wyposażeniu ma autopompę o wydajności 2,4 tys. litrów na minutę, wyposażoną w urządzenie odpowietrzające umożliwiające zasysanie wody z głębokości 1,5 metra w 30 sekund i 7,5 metra w minutę. Pojazd posiada między innymi masz oświetleniowy z dwoma najaśnicami LED, system zraszania podwozia, wyciągarkę elektryczną, kamerę cofania oraz szperacz pogorzeliskowy.   

 

        

 

Galeria

asdasdasdasdas