Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 30 listopad 2020 13:44

Sucha Beskidzka w czołówce ogólnopolskiego rankingu zrównoważonego rozwoju

Napisane przez
Sucha Beskidzka w czołówce ogólnopolskiego rankingu zrównoważonego rozwoju Fot. UM w Suchej Beskidzkiej

Gmina Sucha Beskidzka ponownie została sklasyfikowana wśród najlepiej rozwijających się miast w Polsce. W ogólnopolskim rankingu zrównoważonego rozwoju gmin, opracowanym przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z Sejmową Komisją Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska", Sucha Beskidzka po raz dziewiąty została sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich miast.

 

Ranking swym zakresem obejmuje wszystkie 2479 jednostek gminnych i opiera się na analizie niezależnych danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz innych sprawozdań uwzględniających 15 wskaźników z trzech zasadniczych obszarów rozwoju jednostek samorządowych: gospodarczego, społecznego oraz ochrony środowiska.

Podstawą Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka były m.in. takie wskaźniki jak: wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca, procentowa wysokość dochodów własnych w budżecie gminy, liczba miejsc pracy na 1000 mieszkańców, wydatki na transport i łączność per capita, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców, Ponadto analizie poddawane są m.in. napływ i odpływ ludności, procent ludności objętej usługami wodociągowymi, kanalizacyjnymi oraz oczyszczalni ścieków. Zestawienie jest prezentacją dynamiki rozwoju miast i gmin w Polsce oraz analizą głównych czynników, które mają na to największy wpływ. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, łącznie 2479 jednostek samorządowych, a materiałem źródłowym oceny są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego z tzw. Banku Danych Lokalnych. Klasyfikacja odbywa się więc bez żadnego udziału samorządów i jest prowadzona oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich, a wyniki odzwierciedlają w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów.

Z uwagi na ograniczenia wywołane pandemią w tym roku nie mogła zostać zorganizowana  Konferencji w Sali Kolumnowej Sejmu RP, podczas której corocznie ogłaszane były wyniki rankingu  i wręczano polskim samorządom wykazującym się największymi osiągnięciami w rozwoju zrównoważonym pamiątkowe dyplomy. Warto podkreślić, że spośród wszystkich małopolskich gmin w poszczególnych kategoriach, żadna nie osiągnęła lepszego wyniku od Suchej Beskidzkiej.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, 10 czołowych samorządów w kategorii gmin miejskich:

  1. Krynica Morska
  2. Karpacz
  3. Wysokie Mazowieckie
  4. Łeba
  5. Sucha Beskidzka
  6. Złotów
  7. Bieruń
  8. Limanowa
  9. Lubawa
  10. Szczawno Zdrój
asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSucha Beskidzka w czołówce ogólnopolskiego rankingu zrównoważonego rozwoju