Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 23 lipiec 2015 15:30

Sucha Beskidzka wśród najlepszych polskich gmin.

Napisał

Tym razem potwierdza to najbardziej prestiżowe, ogólnopolskie zestawienie przygotowywane co roku przez dziennik „Rzeczpospolita”. Sucha Beskidzka jest jedyną gminą z terenu  powiatu suskiego która zakwalifikowała się do „Złotej setki” najlepszych samorządów i jedną z sześciu reprezentujących Województwo Małopolskie w 11. edycji plebiscytu.

 

W tym roku spośród wszystkich 2489 polskich samorządów wybrano 565 gmin, które najlepiej zarządzały swoimi budżetami w latach 2011-2014 i jednocześnie najwięcej w tym czasie  inwestowały. Sucha Beskidzka w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich awansowała z ubiegłorocznej 41 pozycji na 18 miejsce. W „Rankingu Samorządów” najbliżej położoną miejscowością z naszego regionu jest Rabka Zdrój, która uplasowała się na 72 lokacie. Aby lokalna rzeczywistość się zmieniała potrzebni są liderzy. Takich liderów – najlepsze gminy – wskazujemy w naszym zestawieniu – mówił przewodniczący kapituły profesor Jerzy Buzek w czasie uroczystej gali podsumowującej tegoroczną edycję plebiscytu. Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreśli znaczenie inicjatyw gospodarczych podejmowanych przez samorządy. Zastosowane w rankingu „Rzeczpospolitej” wskaźniki wyliczane są w oparciu o wartości względne, co umożliwia obiektywną ocenę działań samorządowców i podnosi wiarygodność prezentowanych statystyk. Dzięki nim włodarze gmin mogą porównać efekty swej pracy, pochwalić się sukcesami i osiągnięciami.

Zamożność gmin  nie zawsze przekłada się na wysoką pozycję w rankingu. Czołowe miejsca zajmują samorządy, które najlepiej radzą sobie z bilansowaniem dochodów i wydatków, potrafią racjonalnie gospodarować swym mieniem i kreślić strategie rozwoju dostosowane do potrzeb lokalnych społeczności oraz własnych możliwości finansowych. Sucha Beskidzka nie należy do najbogatszych gmin, jednak właściwe zarządzanie środkami publicznymi zapewnia miastu dobrą kondycje finansową. W „Rankingu Samorządów 2015” o pozycji gminy w górnej części tabeli przesądziła wysoka wartość wskaźników dotyczących wzrostu dochodów własnych, kwoty pozyskanych funduszy europejskich oraz inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska i transportu. Sucha Beskidzka otrzymała również jedną  z najwyższych not za niski poziom zobowiązań.

Współcześnie do największych wyzwań jakie stoją przed samorządami należy dbałość o  rozwój gospodarczy. W wielu gminach zadanie to oznaczone jest najwyższym priorytetem. W ubiegłym roku na terenie Suchej Beskidzkiej została utworzona specjalna strefa ekonomiczna będąca częścią Krakowskiego Parku Technologicznego, z myślą o największym przedsiębiorcy i pracodawcy na terenie powiatu suskiego – firmie Fideltronik Poland. Zakład jest obecnie w trakcie rozbudowy. Szacuje się, że dodatkowe linie produkcyjne pozwolą na zatrudnienie ok. 80 osób. Ponadto w Suchej Beskidzkiej funkcjonują również dwie strefy aktywności gospodarczej. Gmina stosuje także przyjazną dla firm politykę podatkową, która wpływa na obniżenie kosztów prowadzenia działalności i przyciąga potencjalnych pracodawców. Współpraca na linii samorząd - przedsiębiorca przynosi dobre efekty, co również ma swoje odbicie w rankingowych statystykach. W tegorocznym plebiscycie „Rzeczpospolitej” za wspieranie przedsiębiorczości i promocję zatrudnienia Sucha Beskidzka otrzymała prawie maksymalną ocenę i zajęła ex aequo drugie miejsce wśród gmin miejskich i miejsko -  wiejskich.

 
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSucha Beskidzka wśród najlepszych polskich gmin.