Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 29 styczeń 2014 13:39

Gmina Sucha Beskidzka odwołuje się od decyzji UOKiK

Napisał

Jak poinformował nas Burmistrz Gminy Sucha Beskidzka, zostało już złożone odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie od decyzji UOKiK, w której to na Gminę została nałożona kara za stosowanie praktyk monopolistycznych w rozliczaniu odbioru i oczyszczania ścieków z gmin ościennych.

 

Podstawowym błędem UOKiK według suskiego Burmistrza jest odrzucenie argumentu, iż sposób rozliczania za dostarczane ścieki odbywa na podstawie międzygminnego porozumienia opartego na ustawie o samorządzie gminnym, zawartego dobrowolnie, na warunkach zaakceptowanych przez strony. Suski Zakład Komunalny nie jest spółką prawa handlowego, w związku z tym nie może świadczyć usług rynkowych. Nie jest także interesem Gminy wyręczanie innych Gmin w ich ustawowych obowiązkach.

Jak mówi Burmistrz Suchej Beskidzkiej: „Celem gminy Sucha Beskidzka nie było i nie jest świadczenie usług rynkowych i wyręczanie innych gmin w ich ustawowych obowiązkach tym bardziej, że nie posiadamy spółki prawa handlowego, która mogłaby takie usługi wykonywać. W takiej sytuacji możliwa jest jedynie współpraca na podstawie porozumienia międzygminnego i moim zdaniem UOKiK nie powinien w nie ingerować”.      

Burmistrz Suchej Beskidzkiej jest zdziwiony, dlaczego akceptowane przez wiele lat porozumienia nagle przestały się podobać Gminie Maków Podhalański? Tym bardziej, że jak twierdzi, Gmina Stryszawa nigdy nie składała w tym względzie zastrzeżeń.

„Oczyszczalnia Ścieków jest własnością naszego miasta, to mieszkańcy Suchej Beskidzkiej byli obciążani kosztami jej budowy, a następnie modernizacji” –mówi Burmistrz Suchej Beskidzkiej. Mimo to przez lata cena za odbiór i oczyszczanie ścieków była dla mieszkańców Suchej Beskidzkiej taka sama jak dla Gmin ościennych, co dla mieszkańców Suchej było poniekąd krzywdzące jako że oni ponieśli największy ciężar powstania oczyszczalni. Cena ta nie zawierała wszystkich kosztów, które mogła zawierać, np. pełnej amortyzacji środków trwałych, czy kosztów użytkowania terenu oczyszczalni. Jako że suski Zakład Komunalny jest zakładem budżetowym, można było utrzymywać taryfę za ścieki na niskim poziomie. Było to korzystne, zdaniem Burmistrza, również dla gmin ościennych. Kiedy jednak Maków Podhalański zwrócił się do UOKiK, Zakład Komunalny na nowo skalkulował cenę, już bez dotychczasowych ulg, która w efekcie wzrosła z 4.95 zł/m³ do 6.11 zł/m³.

Nie zrozumiałe jest wg Burmistrza także postępowanie burmistrza Makowa wobec mieszkańców własnej Gminy: „zadziwiająca jest troska burmistrza Makowa o portfele swoich mieszkańców w sytuacji, gdy za oczyszczenie ścieków doprowadzonych do granicy miasta w 2013 roku płacili Suchej Beskidzkiej zaledwie 4.95 zł/m³ tymczasem swoim mieszkańcom na rok 2014 naliczyli już 13.72 zł/m³ netto(!), warto więc zapytać skąd takie duże narzuty i kto na tym zarabia?”-mówi Burmistrz Stanisław Lichosyt, i dodaje:, „jeśli władzom Makowa nie odpowiadają proponowane przez nas warunki, to zawsze swój własny problem ściekowy mogą próbować rozwiązać sami, zamiast skarżyć się do UOKiK. Będą się wówczas mogli przekonać nie tylko o kosztach budowy, ale też kasztach utrzymania takich obiektów i ich uciążliwości dla otoczenia”.

Będziemy śledzić dalsze losy „międzygminnej batalii ściekowej”.

 

M.B.

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaGmina Sucha Beskidzka odwołuje się od decyzji UOKiK