Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Jaka altana do ogrodu

Od razu trzeba stwierdzić, że altany mają zastosowanie tylko w ogrodach o dużej powierzchni. Wśród różnorodnej zieleni będą nie tylko ciekawym elementem małej architektury, ale będą też spełniać określone funkcje.

 

Po co altana w ogrodzieOgród stanowi najbliższe otoczenie domu. W nim odpoczywamy, oddajemy się ulubionym zajęciom. Daje możliwość spędzania wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu.

Altana w ogrodzie to miejsce, w którym możemy schronić się przed słońcem, niespodziewanym deszczem. Altanka jednak może być miejscem naszego azylu, gdzie w samotności chcemy przemyśleć istotne sprawy. Najczęściej jednak jest miejscem spotkań towarzyskich i spożywania potraw przygotowanych na ogrodowym grillu.

Jak wybrać altanę ogrodową

Najważniejsza kwestia to miejsce, które możemy na nią przeznaczyć. Wielkość altany musi być do niego dostosowana. Pozostałe kryteria wyboru są sprawą wtórną.

Najbardziej popularne są altany drewniane, które dobrze wpisują się w naturalne otoczenie ogrodu, ale można zamówić altanę z elementów metalowych lub wybudować murowaną.

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli, które możemy samodzielnie zmontować. Najprostsze altanki to dach oparty na czterech filarach. Ściany między nimi są otwarte, a więc nie dają osłony przed wiatrem.

Bardziej zaawansowane altany mogą mieć tradycyjny kształt czworokąta,  różnych wielokątów lub okrągły. Ich ściany mogą być zabudowane panelami pełnymi lub ażurowymi.

Ważnym elementem jest dostosowanie stylizacji altany do charakteru ogrodu. Śmiesznie będzie wyglądać altana w stylu dalekowschodnim w ogrodzie nowoczesnym lub polskim, ale bardzo dobrze będzie się prezentować w ogrodzie chińskim lub japońskim.

Ostatnim elementem jest wyposażenie altany. W małych jest to niewielka ławeczka pozwalająca na krótki odpoczynek. W dużych altanach warto ustawić meble ogrodowe, czyli stół i ławy lub krzesła. Wszystko jednak powinno stanowić spójną stylistycznie całość, dlatego najlepiej wszystkie elementy zamawiać u jednego producenta.

Funkcjonalen oraz przestronne altany znajdziesz m.in. na  Bdburchex.com.pl