Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 05 grudzień 2017 06:24

Cenne archiwalia pozwolą lepiej poznać historię Suchej Beskidzkiej

Napisane przez

Dzięki współpracy polskich i ukraińskich uczelni do muzeum w Suchej Beskidzkiej trafiły ważne dla nauki o historii miasta materiały.

W ramach współpracy z Instytutem Historii i Archiwistyki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i na zaproszenie Uniwersytetu Lwowskiego, dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej wykonała kwerendę źródłową na temat historii Suchej w bibliotekach i archiwach na Ukrainie.

- Pozyskane archiwalia to m.in., odpisy przywilejów handlowych nadawanych Suchej w okresie XVIII wieku, statuty organizacji i stowarzyszeń działających w Suchej w dwudziestoleciu międzywojennym, Metryki Józefińskie (1785r.) i Metryki Franciszkańskie (1817 r.)  ze szczegółowym opisem granic Suchej wraz z protokołami, opisem gruntów oraz  właścicieli – poinformował Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej.

Pozyskane źródła stanowią niezwykle cenny materiał do historii Suchej i będą wykorzystywane w pracy naukowej muzeum.

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaCenne archiwalia pozwolą lepiej poznać historię Suchej Beskidzkiej