Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 12 styczeń 2018 07:17

Zamek przejmuje zabytki – koniec sąsiedniego muzeum?

Napisane przez

Jak poinformowały władze Suchej Beskidzkiej, w połowie grudnia został podpisany akt notarialny, na podstawie którego Zarząd Fundacji „Czartak” – Muzeum im. Emila Zegadłowicza w Gorzeniu Górnym, przekazał nieodpłatnie Muzeum Miejskiemu Suchej Beskidzkiej kolekcję dzieł sztuki, mebli, rzemiosła artystycznego, literatury i fotografii. Łącznie kolekcja obejmuje 812 obiektów.

- W sprawie nieodpłatnego przejęcia ww. dzieł przez nasze Muzeum Miejskie wystąpił w 2016 roku Zarząd Fundacji „Czartak”, jednakże ostateczna decyzja burmistrza w tej sprawie była uzależniona od uregulowania stanu prawnego zespołu zamkowo-parkowego, w którym siedzibę ma muzeum – poinformował Stanisław Lichosyt, burmistrz Suchej Beskidzkiej. - Przyjęcie tak wielkiego daru, stanowiącego wielopokoleniową kolekcję pochodzącą ze zbiorów rodzinnych Marii i Emila Zegadłowiczów, będącego zarazem największą prywatną kolekcją sztuki w Polsce reprezentującą m.in. okres Dwudziestolecia Międzywojennego, w zasób której wchodzą prace wybitnych artystów, jest wyróżnieniem dla działającego od dziesięciu lat Muzeum Miejskiego – dodał włodarz stolicy powiatu.

Otwarcie wystawy zaplanowane zostało na październik 2018 r.

Informacje te wywołały niepokój w stolicy powiatu sąsiedniego, a dokładnie wadowickiego. Informację o przekazaniu zbiorów potwierdziła portalowi wadowice24.pl Ewa Wegenke, kustosz Muzeum Emila Zegadłowicza w Gorzeniu.

- Eksponaty wymagają konserwacji i utrzymania, a na to nie było stać fundację, dlatego zdecydowano się je przekazać, by nie uległy zniszczeniu. Umowa notarialna została podpisana, a jak będzie wyglądała przyszłość muzeum w Gorzeniu, to dopiero czas pokaże – powiedziała.

Jak podaje wadowicki portal, Fundacja Czartak próbowała zainteresować przejęciem zbiorów gminę Wadowice, ale bez efektu. Jak dodaje kustosz gorzeńskiego muzeum, w tej chwili nie ma jeszcze decyzji, gdzie w przyszłości będą eksponowane zbiory z kolekcji Emila Zegadłowicza, ale Muzeum Emila Zegadłowicza w tej chwili jest już zamknięte. 

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaZamek przejmuje zabytki – koniec sąsiedniego muzeum?