Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 23 styczeń 2018 22:16

Sucha Beskidzka. Opłaty za wymianę prawa jazdy po zmianie nazwy ulicy- prawnik wyjaśnia Wyróżniony

Napisał

Po naszym artykule dotyczącym zmian nazewnictwa ulic w Suchej Beskidzkiej https://sucha24.pl/wydarzenia/powiat/item/8391-takie-koszty-poniosa-mieszkancy-ulic-ktore-maja-nowe-nazwy pojawiły się liczne głosy zbulwersowanych mieszkańców, których te zmiany miały dotyczyć. - Dlaczego mamy płacić za decyzje urzędników, to nie my wymyśliliśmy zmianę nazw ulic, a koszty spadają na nas? - pyta mieszkaniec chcący zachować anonimowość...

 

Stanowisko „Ratusza” już poznaliśmy, postanowiliśmy więc zasięgnąć opinii prawnika.

Adwokat Karol Dudziak:

-Niestety zmiana nazw ulic, dokonana przez Radę Miejską w Suchej Beskidzkiej na podstawie kompetencji wynikających z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zmusza mieszkańców „dotkniętych” zmianami do aktualizacji większości dokumentów. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wskazana ustawa o samorządzie gminnym (w przeciwieństwie do ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki) nie przewiduje zachowania ważności dokumentów jeśli wskutek przeprowadzonej zmiany nazwy ulicy dane w dokumencie uległy dezaktualizacji.

 

Niemniej jednak trudno pogodzić się z tym by w przywołanych okolicznościach to mieszkańców obciążały koszty wymiany dokumentów, albowiem prowadzić to będzie do naruszenia wynikającej z art. 2 Konstytucji zasady zaufania obywateli do państwa i prawa.

Kontrowersje wokół tematu są na tyle powszechne, że w dniu 20 listopada 2015 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności - z wynikającą z art. 2 Konstytucji zasadą zaufania obywateli do państwa i prawa -art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (ówcześnie: Dz.U. z 2015 r. poz. 155, ze zm., obecnie: Dz.U. z 2017 r. poz. 978; ) w zakresie, w jakim przewiduje on pobranie opłaty za wydanie nowego dokumentu prawa jazdy w miejsce dokumentu wymagającego zmiany danych i opłaty ewidencyjnej, w sytuacji gdy zmiana danych spowodowana została działaniami organów władzy publicznej.

RPO wyjaśnił, że wpływają doń skargi obywateli dotyczące konieczności uiszczenia opłat za wydanie nowego dokumentu stwierdzającego posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdami, w miejsce dokumentu zawierającego nieaktualne dane osobowe, ponieważ obowiązek uiszczenia opłat z tego tytułu powstaje nie tylko wtedy, gdy powodem wymiany prawa jazdy są działania podjęte przez posiadacza tego dokumentu, lecz także wtedy, gdy wymiana tego dokumentu spowodowana jest działaniami organów władzy publicznej, takimi jak na przykład zmiana adresu zameldowania, będąca wynikiem dokonanej przez organ samorządu terytorialnego zmiany nazwy ulicy lub numeracji porządkowej nieruchomości.

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2017 r. w sprawie prowadzonym do sygn. akt: K 36/15 Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r. poz. 978) w zakresie, w jakim przewiduje pobranie opłaty ewidencyjnej i opłaty za wydanie nowego dokumentu prawa jazdy z powodu konieczności zmiany zawartych w nim danych, wynikającej ze zmiany stanu faktycznego spowodowanej działaniem organów władzy samorządowej, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Skutkiem przywołanego wyroku jest od daty jego wejścia w życie (22 grudnia 2017 r.) zwolnienie od opłaty podstawowej i opłaty ewidencyjnej za wydanie nowego prawa jazdy w sytuacji, w której konieczność dokonania zmiany zawartych w nim danych jest wynikiem niezależnych od posiadacza tego dokumentu (dokonanych nie na jego wniosek) działań organów władzy samorządowej.

Miejmy nadzieję, że doczekamy się także analogicznych orzeczeń w sprawach opłat za wymianę innych dokumentów, czy aktualizację danych w rejestrach- podsumowuje mecenas Dudziak.

 

A jakie jest zdanie czytelników na ten temat? Redakcja zachęca do wyrazenia swojej opinii.

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSucha Beskidzka. Opłaty za wymianę prawa jazdy po zmianie nazwy ulicy- prawnik wyjaśnia