Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 15 lipiec 2014 23:42

Sąd rejonowy wraca do Suchej Beskidzkiej.

Napisał
Sąd rejonowy wraca do  Suchej Beskidzkiej. Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej

Minister Sprawiedliwości ma pół roku na to by przystosować prawo tak, aby zlikwidowane sądy rejonowe mogły znowu pracować. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w 2015 roku sąd w Suchej Beskidzkiej przestanie być tylko zamiejscowym wydziałem Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Sędziowie z Suchej Beskidzkiej znowu będą mieli swój sąd rejonowy. Nowelizują ustawę, która przeniosła  placówkę do Wadowic.

We wtorek (15.07) wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia przywrócenie nawet 58 z 79 małych sądów rejonowych zniesionych półtora roku temu na mocy tzw. reformy ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Od teraz minister sprawiedliwości ma pół roku na wydanie aktów wykonawczych dostosowujących strukturę sądownictwa do kryteriów określonych w nowelizacji. 

Nie trzeba przypominać jakie zamieszanie wprowadziło rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z końca 2012 roku. To wtedy zawrzało w środowisku sędziowskim. Od 1 stycznia 2013 roku sąd w Suchej Beskidzkiej stał się placówką zamiejscową Sądu Rejonowego w Wadowicach. Nadal sędziowie obsługiwali petentów na miejscu, ale zmieniły się szczegóły kadrowe.

Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się teraz szeregowymi sędziami. Niektóre samorządy protestowały. 

Obecną nowelizację, niejako naprawiającą dotychczasową sytuację, zainicjował prezydent Bronisław Komorowski. Była to odpowiedź na spór wywołany reorganizacją sądów rejonowych . Według ustawy sąd rejonowy ma być powoływany dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkanych przez 50 tys. osób - tam, gdzie rocznie wpływa minimum 5 tys. spraw. Sąd mógłby być także fakultatywnie utworzony dla obszaru zamieszkanego przez mniejszą liczbę ludności, jeśli liczba wpływających rocznie spraw wynosiłaby co najmniej 5 tys.

Już teraz wiadomo, że na liście sądów, które w 2015 roku na pewno zostaną "przywrócone" do poprzedniej formy działania jest właśnie sąd w Suchej Beskidzkiej. Wadowicką temidę czeka tym samym mała reorganizacja, a Sucha Beskdizka znowu zyska placówkę, która jest ważna dla prestiżu miejscowości powiatowej. 

(kp) 
wadowice24.pl
asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSąd rejonowy wraca do Suchej Beskidzkiej.