Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 27 czerwiec 2018 18:43

Pro Life! Program profilaktyki raka jelita grubego dla osób z terenu powiatu suskiego

Napisał

"...bo przecież nie ma się czego bać, ani tym bardziej wstydzić..."

 

Wywiad z uczestnikiem projektu „Pro Life! Program profilaktyki raka jelita grubego dla osób z terenu powiatu suskiego”,

realizowanego w ramach RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 8 Oś Priorytetowa Rynek pracy, Działanie 8.6 Wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej, Poddziałanie 8.6.2 Programy zdrowotne przy finansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Rozmawiamy z Panią Małgorzatą (53 l.), która wzięła udział w bezpłatnych badaniach kolonoskopowych w ramach przedmiotowego projektu w Zespole Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej.

ZOZ: Pani Małgorzato, skąd dowiedziała się Pani o możliwości wzięcia udziału w projekcie?

Małgorzata: Będąc na wizycie kontrolnej u mojego lekarza w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej, na małych telewizorach w poczekalni pod gabinetem lekarskim, wyświetlił się film promujący projekt Pro Life! Dowiedziałam się z niego, że z racji wieku jestem w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a Szpital w Suchej zapewnia możliwość wykonania badania kolonoskopii, które go potwierdzi lub wykluczy. Potem zostałam wezwana do gabinetu lekarskiego i o tym zapomniałam. Jednak przy rejestracji zobaczyłam ulotki o bezpłatnej kolonoskopii; wrzuciłam jedną do torebki i znowu kompletnie o tym zapomniałam. Przecież wszyscy jesteśmy tacy zabiegani teraz – o zdrowiu się nie myśli, a do dentysty chodzi się dopiero jak zaboli, a to źle. Ale po kilku dniach wyjęłam ulotkę i po rozmowach z moim synem podjęłam decyzję. Wykonałam jeden telefon i umówiłam się na badanie w bardzo krótkim czasie.

ZOZ: Co ostatecznie skłoniło Panią do wzięcia udziału w przesiewowym badaniu kolonoskopowym?

Małgorzata: Rozmowa z moim synem, który przekonał mnie, że przecież nie ma się czego bać, ani wstydzić. To ludzka rzecz, a wstydzić powinni się Ci, którzy nie myślą o swoim zdrowiu, albo myślą o nim, gdy jest już za późno. Poza tym przekonało mnie podejście Pań rejestratorek – miłe, życzliwe, odpowiadające na wszelkie pytania i dodające otuchy! Takie wsparcie jest bardzo ważne – mimo wszystko człowiek poddaje się badaniu, które – choć nie boli – powoduje pewien dyskomfort.

ZOZ: Jakie są Pani wrażenia po badaniu?

Małgorzata: Bardzo dobre! Dzięki Paniom obsługującym program wiedziałam jak prawidłowo przygotować się do badania – lekarz nawet mnie pochwalił (śmiech). Nic nie bolało, a nawet nie odczuwałam większego dyskomfortu spowodowanego całą ta sytuacją! Podejście lekarza i pielęgniarek zapewniło mi komfort psychiczny i sprawiło, że w ogóle się bałam, a zanim się obejrzałam już było po badaniu! W trakcie badania okazało się, że mam jakiegoś małego polipa. Lekarz go usunął i wysłał do dalszych badań. Po niedługim czasie okazało się, że jednak wszystko jest w porządku i jestem w pełni zdrowa.

ZOZ: Co powiedziałaby Pani osobom, które wahają się czy wykonać kolonoskopię?

Polecam każdemu takie badanie – po to by nabrać pewności, że jest się zdrowym, albo by móc zacząć leczenie na wczesnym etapie choroby, ponieważ wtedy zwiększamy swoje szanse przezwyciężenia raka. W walce o własne zdrowie i życie nie wolno zasłaniać się wstydem! Nie wolno też mówić „mi nic nie jest, więc nie muszę”… Nie masz dolegliwości – bardzo dobrze, ale to, że ich nie ma nie oznacza, że jesteś zdrów jak ryba. Badania przesiewowe wśród osób zdrowych wykrywają chorobę we wczesnym stadium, w którym żadne objawy się nie pojawiają. Nie ma więc na co czekać czy się wstydzić. Należy walczyć o zdrowie i życie!

Szczegółowe informacje – www.zozsuchabeskidzka.pl

Rejestracja osobista i telefoniczna na bezpłatną kolonoskopię dla osób z grupy ryzyka:

 tel.: 668-312-900 poniedziałek-piątek 10:00-16:00

asdasdasdasdas