Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 20 lipiec 2018 09:17

Suszanie zapłacą więcej za wodę i ścieki

Napisane przez
Suszanie zapłacą więcej za wodę i ścieki pixabay.com

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pod koniec kwietnia zatwierdziło taryfy, które zaproponowała Gmina Sucha Beskidzka.

Od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo wodne. Zgodnie z nim cenę wody i ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie jak było do tej pory gminne czy miejskie samorządy. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało na mocy ustawy o prawie wodnym z 20 lipca 2017 r. Nowy podmiot przejął dotychczasowe  prawa i obowiązki Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz regionalnych zarządów gospodarki wodnej, a także otrzymał szereg nowych kompetencji, m.in. te związane z zatwierdzaniem taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Dotychczas stawki za wodę  i odprowadzanie ścieków były określane na rok. Zakład Komunalny opracowywał kalkulację i przedstawiał ją Burmistrzowi Miasta, który wnosił swoje uwagi i wprowadzał ewentualne korekty. Następnie Rada Miasta zatwierdzała zaproponowane taryfy. Znowelizowana ustawa wprowadza szereg istotnych zmian w procedurze przygotowywania i zatwierdzania taryf cen i stawek opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Dotyczy to m.in. okresu na jaki taryfy mają być ustalane, organu właściwego do ich zatwierdzenia oraz procedury, w której zatwierdzenie to ma nastąpić. Taryfa którą w ubiegłym roku zatwierdziła Rada Miejska w Suchej Beskidzkiej podczas listopadowej sesji obowiązywała do końca maja 2018 roku. Do tego czasu, zgodnie z nowym prawem wodnym, Zakład Komunalny - administrator sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie naszego miasta, został zobowiązany do przygotowania kalkulacji taryf i przesyłania w formie wniosku  do  Państwowego Gospodarstwa Wodnego w celu zatwierdzenia stawek, które będą obowiązywać przez najbliższe trzy lata  czyli do czerwca 2021 roku.

W dniu 26 kwietnia Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - Wody Polskie w Krakowie zatwierdził wniosek dotyczący taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Sucha Beskidzka na okres trzech lat. Przez najbliższy rok mieszkańcy Suchej Beskidzkiej nie odnotują wzrostu rachunków za wyżej wymienione media, bowiem obowiązujące do maja 2019 roku stawki za wodę oraz odbiór ścieków zostały utrzymane na tym samym poziomie, co taryfy zatwierdzone przez Radę Miasta na rok 2018 i wynosić będą odpowiednio: 4,88 zł netto za 1 m3 wody oraz 5,20 zł za 1 m3 odprowadzanych ścieków. W kolejnych dwóch latach stawka za zbiorowe odprowadzanie ścieków również nie ulegnie zmianie, natomiast od czerwca 2019 – do maja 2020 nieznacznie, bo o 2,25% wzrośnie cena wody, a od czerwca 2020 wynosić będzie 5,14 zł netto za m3. 

Już od kilku lat 1m3 wody kosztuje brutto 5,27 zł, a taka sama ilość ścieków 5,62 zł brutto. Łączna stawka wynosi więc 10,89. Mieszkańcy Suchej Beskidzkiej za m3 wody i ścieków  płacą jednak mniej dzięki dopłacie  Gminy dla indywidualnych odbiorców. Dopłata do cen za dostawę wody wynosi 0,70 zł /m3,  natomiast do cen za odprowadzanie ścieków 0,86 zł/ m3. Dlatego też po uwzględnieniu dopłat, stawka dla indywidualnych odbiorców za wodę i ścieki wynosi łącznie 9,33 zł brutto. Warto dodać, że ceny wody i ścieków w Suchej Beskidzkiej klasyfikują się do najniższych w regionie, mimo, że w wielu innych gminach stosowane są mniej zaawansowane technologicznie, a co za tym idzie znacznie tańsze metody uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.

źródło: UM Sucha Beskidzka

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaSuszanie zapłacą więcej za wodę i ścieki