Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 23 lipiec 2019 20:02

Zabawa ze zbójnikami w Skawicy

Imprezy plenerowe to doskonała forma integracji wszystkich jej uczestników poprzez zabawę. Wspaniała okazja do spotkania w gronie znajomych. Na Chodniku Zbójnickim to kolejne wydarzenie, które zapisało się na stałe w kalendarzu imprez w  gminie Zawoja. To miejsce, gdzie od kilku lat odbywa się zbójnicka biesiada z udziałem brygady zbójnickiej z Bractwa spod Babiej Góry.

 

 Góralski klimat, folklor, barwne stroje zespołów,  słoneczna pogoda sprawiły, że w sobotę 13 lipca 2019 r. na biesiadę przybyło wielu mieszkańców i gości. Wszyscy spotkali się przy bacówce na Pośledniej Młace, w której gazduje baca Krzysztof Bachleda – Curuś.  Jest to doskonałe miejsce na wydarzenie przede wszystkim ze względu na malowniczy teren z rozległym widokiem na pasmo Polic.

Właściciel bacówki ugościł wszystkich  wszelakimi serami, maślanką,  natomiast bartnicy miejscowej pasieki Ceremuga polewali miodową okowitkę. Organizatorzy zapewnili atrakcje dla każdego – od najmłodszych, młodzieży, dorosłych, dobrane tak, że każdy znalazł coś dla siebie.

Bractwo Zbójników  dostarczyło w iście zbójeckim wymiarze maksymalną dawkę zbójnickej adrenaliny!   Harnasie w kłobuckach uzbrojeni  w rombanice, pistolce, noże zbójeckie, wałaszki w najdrobniejszych szczegółach prowadzili zbójeckie śpasy i konkursy. Uczestnicy mogli kolejny raz zobaczyć jak wygląda prawdziwy napad, pojmanie pona w dybach. Imprezie towarzyszył Zespół „Zbójnik”.  Przygrywając,  przyśpiewując  o zbójnikach,  tańczyli  obrytkę, hajduka, siustanego, zawojskiego i polki.

 Po przejściu na stadion LKS „Huragan” wieczorem rozegrano widowiskowy mecz Maryny – Harnasie, którego wynik był zadawalający dla obu stron, nie przynoszący ujmy żadnej drużynie. Mecz wywarł gromkie oklaski i salwy śmiechu. Strefę zabaw najmłodszych zabezpieczał Klub Aktywnych Mam.

 W przerwie meczu przeprowadzono konkurs na Śwarnego Zbója: każdy z zawodników miał do zaliczenia: rzut gumiakiem na odległość, pyrkanie opon, jazda na nartach chociaż śniegu nie było, noszenie dwóch  pni (gnotków)  drewnianych na czas. Walka była bardzo wyrównana -  o czym świadczy przyznanie dwóch równorzędnych 1 miejsc.  Po meczu przeprowadzono konkurs na Frajerko:  uczestniczki musiały  wykazać się zabawnym dialogiem: mamuśka musiała przekonać przyszłego zięcia do ożenku z córką.  

 W czasie wieczoru anegdot i wiców  można było skosztować:  chleb prosto z pieca z podanym garncem swojskiego smalcu czy najeść się do syta pieczonej baraniny i  kiełbasek na patyku.  Przy migotliwym blasku zbójnickiej Watry podano też słodką buchtę. Członkowie Bractwa zaprosili wszystkich do tańca i rozpoczęła się wspólna zabawa do późnych godzin nocnych, Harnaś Kazik zaprezentował profesjonalny pokaz tańca „W murowanej piwnicy”…

 Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas. Pragniemy podziękować sponsorom za życzliwość, pomoc i wsparcie naszych działań:

  Marcin Pająk Wójt Gminy Zawoja, Rada Gminy Zawoja, Natalia Papushin, Miody Ceremuga, Hotel Beskidzki Raj, Hotel Jawor, Krzysztof Bachleda -  Curuś, Sklepy Spożywcze Gabriela.

                                                                                                                                                                                            mg

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZabawa ze zbójnikami w Skawicy