Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 03 listopad 2014 13:35

Zawoja. „Nie” dla term, „tak” dla uzdrowiska

dd dd dd

 Włodarz Zawoi stawia na wykorzystanie wód leczniczych. Być może gmina uzupełni mapę polskich uzdrowisk.

Jeszcze niedawno mówiło się, że na Podhalu i w okolicach jak grzyby po deszczu powstają baseny termalne. To, zdaje się, już przeszłość. Tak przynajmniej uważa włodarz Zawoi. Według niego tego typu atrakcji już jest za dużo.

Term w okolicach Zawoi nie brakuje. Są w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Zakopanem czy też w Oravicach. Kolejne mają powstać w Chochołowie i Poroninie. Mogłyby by również zaistnieć i pod Babią Górą, ale sternik gminy Zawoja nie widzi takiej konieczności.

- Term jest po prostu za dużo – zaznacza Tadeusz Chowaniak, włodarz Zawoi. - Nawet zakopiańskie są na dużym deficycie. Jeżeli dojdzie Chochołów i Poronin, to bez sensu jest szukać inwestora, aby wydał kilkanaście milionów złotych na odwierty, dokumentację i budował kolejne termy w Zawoi. Od nas do już istniejących można dojechać w 30 – 45 minut.

Nie oznacza to jednak, że naturalne bogactwo zalegające w złożach pod gminą, nie zostanie niewykorzystane.

- W istniejących już termach nie ma wód leczniczych, których my szukamy – wyjaśnia wójt. - Jesteśmy bardzo mocno zaawansowani z tym projektem.

Dodaje, że wody lecznicze, według wykonanych badań geofizycznych, występują w Zawoi na głębokości 250-300 m. Dlatego konieczne jest wykonanie odwiertów badawczych.

- Wnioskowaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o sfinansowanie tego odwiertu. Ministerstwo Ochrony Środowiska poleciło nam uzupełnienie wniosku o wykonanie projektu badań geologicznych i dostarczenie zgody Geologa Wojewódzkiego. Te procedury są już w trakcie – zaznacza Chowaniak

I, jak utrzymuje, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Zawoi powstanie obszar uzdrowiskowy. Szczególnie chodzi w strefę A, której centrum stanowić będzie Zawoja Kwiatek.


raz

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. „Nie” dla term, „tak” dla uzdrowiska