Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 03 listopad 2014 13:35

Zawoja. „Nie” dla term, „tak” dla uzdrowiska

Napisane przez
dd dd dd

 Włodarz Zawoi stawia na wykorzystanie wód leczniczych. Być może gmina uzupełni mapę polskich uzdrowisk.

Jeszcze niedawno mówiło się, że na Podhalu i w okolicach jak grzyby po deszczu powstają baseny termalne. To, zdaje się, już przeszłość. Tak przynajmniej uważa włodarz Zawoi. Według niego tego typu atrakcji już jest za dużo.

Term w okolicach Zawoi nie brakuje. Są w Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Zakopanem czy też w Oravicach. Kolejne mają powstać w Chochołowie i Poroninie. Mogłyby by również zaistnieć i pod Babią Górą, ale sternik gminy Zawoja nie widzi takiej konieczności.

- Term jest po prostu za dużo – zaznacza Tadeusz Chowaniak, włodarz Zawoi. - Nawet zakopiańskie są na dużym deficycie. Jeżeli dojdzie Chochołów i Poronin, to bez sensu jest szukać inwestora, aby wydał kilkanaście milionów złotych na odwierty, dokumentację i budował kolejne termy w Zawoi. Od nas do już istniejących można dojechać w 30 – 45 minut.

Nie oznacza to jednak, że naturalne bogactwo zalegające w złożach pod gminą, nie zostanie niewykorzystane.

- W istniejących już termach nie ma wód leczniczych, których my szukamy – wyjaśnia wójt. - Jesteśmy bardzo mocno zaawansowani z tym projektem.

Dodaje, że wody lecznicze, według wykonanych badań geofizycznych, występują w Zawoi na głębokości 250-300 m. Dlatego konieczne jest wykonanie odwiertów badawczych.

- Wnioskowaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o sfinansowanie tego odwiertu. Ministerstwo Ochrony Środowiska poleciło nam uzupełnienie wniosku o wykonanie projektu badań geologicznych i dostarczenie zgody Geologa Wojewódzkiego. Te procedury są już w trakcie – zaznacza Chowaniak

I, jak utrzymuje, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Zawoi powstanie obszar uzdrowiskowy. Szczególnie chodzi w strefę A, której centrum stanowić będzie Zawoja Kwiatek.


raz

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. „Nie” dla term, „tak” dla uzdrowiska