Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 25 czerwiec 2020 10:48

Zawoja. Droga przez mękę

Napisane przez
Zawoja. Droga przez mękę Foto: czytelnik

Stan drogi wiodącej do przysiółka Rąbaniska w Zawoi przyprawia jego mieszkańców o palpitacje. Każdy przejazd nią jest ryzykowny dla pojazdu, a czasem również dla kierującego. Zwłaszcza, gdy porusza się on na jednośladzie. Nie przypadkiem ludzie nazywają ten trakt drogą przez mękę...

 

Pokryty jest on mocno już spękanymi betonowymi płytami, miejscami zapadającymi się w nieutwardzone podłoże i tworzącymi znaczne wyboje. – Co roku muszę robić remont zawieszenia w samochodzie i wydaję na to dwa tysiące złotych. Droga nie ma też kanalizacji deszczowej, woda nieraz leje się całą jej szerokością, a wszystkie zjazdy na posesje są zapadnięte. W dodatku na długości stu metrów jej nachylenie jest bardzo duże, chyba przekraczające dwadzieścia procent. Problemem jest też hałas, który powodują powyginane kratki na przepustach, gdy się przez nie przejeżdża. To taki odgłos, jakby pociąg przejeżdżał. Ludzie budzą się od tego w nocy – opowiada jeden z mieszkańców przysiółka Rąbaniska (nazwisko do wiadomości redakcji).

On i jego sąsiedzi uważają, że ich droga traktowana jest we wsi po macoszemu, bowiem inne, prowadzące do znacznie mniejszej ilości domów, już dużo wcześniej doczekały się porządnej asfaltowej nawierzchni. – Na przykład w Zawoi Wełczy od strony Gliśnicy wybudowano około dwóch kilometrów asfaltu do trzech budynków. Nie mam nic przeciwko temu, bo każdemu człowiekowi należy się godny dojazd do domu. Ale wydawałoby się, że w pierwszej kolejności gmina powinna zadbać o te miejsca, gdzie jest większa ilość budynków. U nas jest ich blisko czterdzieści, a droga ma tylko około 370 metrów długości. Mimo to władze ją nadal pomijają, co już zakrawa na złośliwość – denerwuje się mężczyzna z przysiółka Rąbaniska.

Wójt gminy Zawoja Marcin Pająk tłumaczy, że w tym roku został złożony wniosek o dotację na remont tego traktu z Funduszu Dróg Samorządowych, jednak nie dostał się on na listę zadań zatwierdzonych do dofinansowania. – Chcieliśmy zrobić kompleksowy remont, na który potrzeba do czterystu tysięcy złotych, a my na dzień dzisiejszy takich środków nie mamy. W lipcu będzie kolejny nabór, więc ponownie zgłosimy tę drogę. Jeśli po raz kolejny wniosek nie przejdzie, to w przyszłym roku zabezpieczymy przynajmniej sto tysięcy złotych, by wyremontować najbardziej newralgiczne odcinki – mówi włodarz.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. Droga przez mękę