Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 24 styczeń 2015 12:12

Brak doświadczenia czy pogarda dla demokracji?

Napisane przez

Mieszkańcy Zawoi i okolic  chcą unieważnić wszystkie zebrania wiejskie na terenie gminy. Uważają, że zostały, bądź zostaną przeprowadzone, niezgodnie z prawem.

Mieszkańcy zawojskich sołectw twierdzą, że zebrania wiejskie, które zostały przeprowadzone, jak również te, które zaplanowano, zwołane i przeprowadzone zostały niezgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym.

-  W dniach 10.01.2015 -  25.01.2015 wyznaczone zostały terminy walnych zebrań w poszczególnych sołectwach.  Zebrania te zgodnie z statutami sołectw zwołał wójt gminy. Natomiast powiadomienie mieszkańców o zebraniu zastrzeżona jest do kompetencji sołtysa – napisali mieszkańcy w petycji skierowanej do władz gminy. - Zawiadomienie o zwołaniu zebrania wyborczego sołtys podaje do wiadomości mieszkańców na 7 dni przed terminem zebrania w sposób umożliwiający udział wszystkich mieszkańców sołectwa.

Tymczasem, jak zaznaczają autorzy pisma, z niewiadomych powodów wójt – bez uprawnienia  - wszedł w kompetencje sołtysów podając do wiadomości mieszkańców zawiadomienia o zwołaniu zebrania wyborczego.  

- Sołtysi z kolei nie wypełnili ciążącego na nich obowiązku poinformowania mieszkańców o zwołaniu zebrania wyborczego.  Wobec powyższego uznać należy, że mieszkańcy nie zostali zawiadomieni o zwołaniu zebrania w sposób przewidziany statutem, przez co uniemożliwiono, przynajmniej części z nich,  udział w zebraniu – wyjaśniają oburzeni mieszkańcy Zawoi i okolic.

Ponadto w większości przypadków powiadomienie mieszkańców o zwołaniu zebrania przez wójta miało nastąpić bez zachowania 7-dniowego terminu.

- Zachodzi uzasadniona obawa, iż część mieszkańców została, świadomie, lub nie, wykluczona z życia sołectwa, w tym z możliwości wyboru sołtysa i rady sołeckiej – czytamy w piśmie. - Jednocześnie wierzyć chcemy, że takie działanie wójta wypływa jedynie z totalnego braku doświadczenia samorządowego, a nie z pogardy dla demokracji i demokratycznego społeczeństwa, na którego straży powinien stać.

Sprawy włodarz Zawoi, Marcin Pająk,  nie zechciał skomentować. Zaznaczył jednak, że „sprawa została przekazana do Pani Sekretarz w celu wyjaśnienia”.

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaBrak doświadczenia czy pogarda dla demokracji?