Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 17 marzec 2015 09:34

Sztandar na 120 urodziny Szkoły w Zawoi Wilcznej

W dniu 11 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Zawoi Wilcznej odbyło się nadanie sztandaru w czasie obchodów 120 –lecia Szkoły Podstawowej w Zawoi Wilcznej.

 

W takt muzyki marszowej wyruszył pochód. Na czele maszerowała Orkiestra Dęta OSP Zawoja,  prowadziła zaproszonych gości, rodziców, uczniów i nauczycieli do kościoła MBNP w Zawoi Górnej.

Proboszcz  parafii ks. Bogusław Targosz poświęcił nowoufundowany sztandar Zespołu Szkół. Podniosłość chwili uświetniły pieśni wykonane przez tutejszą scholę. Pierwszy poczet sztandarowy Zespołu Szkół - chorąży p. Tomasz Maśnica i w asyście przewodniczących Rady Rodziców p. Magdaleny Krasnodębskiej i p. Doroty Miśkowiec poprowadził orszak do budynku szkoły. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Zespołu Szkół w Zawoi Centrum, Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawoi Górnej i Babiogórskiego Parku Narodowego .

Na sali gimnastycznej, która wyglądała jak amfiteatr, przywitał zebranych gości i uczniów Dyrektor Zespołu Szkół dr Aleksander Wiecheć. Przedstawiciele Rady Rodziców przekazali sztandar  najlepszym uczniom z Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Nr 2 w Zawoi. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar. Dyrektor w przemówieniu podkreślił ważność tej chwili dla całej społeczności szkolnej i gorąco podziękował wszystkim darczyńcom. Prezentacji sztandaru dokonały wicedyrektor: p. Bogusława Ficek i p. Beata Gloger.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Jako pierwszy przemówił Senator RP – p. Andrzej Pająk. Między innymi wspomniał, że szkoła jest kolebką społeczeństwa, to co z niej wyniesiemy, daje nam możliwość prawidłowego rozwoju i realizacji własnych pragnień opartych na wartościach. Dyrektor  Delegatury Kuratorium Oświaty p. Elżbieta Kowalczyk podkreśliła wagę sztandaru i jubileuszu, oraz życzyła dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych. Wójt Gminy Zawoja p. Marcin Pająk ujął młodzież bezpośrednim zwrotem wskazując, że nauczyciele  tej szkoły również jego kształtowali i wiele im zawdzięcza. Pan wicestarosta Zbigniew Hutniczak w imieniu Starostwa Suskiego wręczył szkole pamiątkowy medal, a później został poproszony o wręczenie okolicznościowych medali przybyłym gościom i byłym dyrektorom placówki.

W części artystycznej wystąpił chór szkolny pod kierownictwem p. Renaty Trybały. Następnie uczniowie zaprezentowali ciekawe przedstawienie na temat historii swojej szkoły. Fragmenty kroniki, dokumentów historycznych i wspomnień stały się bazą scenariusza autorstwa p. Katarzyny Błachut, która wyreżyserowała spektakl - niezwykłą lekcję historii. Mali aktorzy świetnie odegrali zawirowania historyczne w ojczyźnie, które miały wpływ na tutejszą placówkę oświaty i uczniów. Występ zakończyły gorące brawa publiczności. W finale dwóch uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia w Suchej Beskidzkiej przy udziale nauczyciela p. Andrzeja Laska dało koncert na skrzypcach i saksofonie.

Część artystyczna została zakończona zwiedzaniem kilku wystaw poświęconych dorobkowi i historii szkoły. Emerytowani nauczyciele z nostalgią oglądali wystawy fotografii. Uczniowie doświadczyli spotkania z historią, znajdując na kartach kronik i dyplomów swoich dziadków i rodziców. Zaproszeni goście podziwiali prace uczniów, sprawozdania z przeprowadzonych  projektów unijnych, fotograficzne retrospekcje z imprez szkolnych, liczne nagrody z konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych.

Najważniejszym osiągnięciem całej uroczystości było poczucie dumy uczniów, rodziców i nauczycieli  ze sztandaru i historii swojej małej ojczyzny.

                                               Jolanta Jurek

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaSztandar na 120 urodziny Szkoły w Zawoi Wilcznej