Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 29 kwiecień 2015 08:50

Park wypuszcza żmije między ludzi?

Park wypuszcza żmije między ludzi? wikipedia.pl

Pod Babia Góra z roku na rok jest rozpowszechniana nieprawdziwa informacja. Wręcz przeciwnie, to działalność człowieka przyciąga niebezpieczne gady…

Wiosna. Przyroda „powraca” do życia. Z nor wychodzą zwierzęta. Budzą się niedźwiedzie, świstaki przeganiają narciarzy ze szlaków. Na świat wypełzają też te mniej przyjemne osobniki – żmije.

- Węże często wzbudzają w nas wstręt, odrazę i strach. W przypadku żmii jest to może częściowo uzasadnione ponieważ jest jedynym jadowitym gadem występującym w stanie dzikim w naszym kraju. Jednak należy pamiętać, że podobnie jak inne gady występujące w Polsce jest objęta ochroną gatunkową – przypomina Maciej Mażul na stronach Babiogórskiego Parku Narodowego. 

Jak dodaje, nie  jest to jednoznaczne z tym, że - "Park wypuścił znowu żmije na sąsiadujące z nim tereny" - niestety ta nieprawdziwa informacja jest powtarzana co roku przez "dobrze poinformowanych" do których nie trafiają racjonalne argumenty. 

- Prawdą natomiast jest to, że wzrost ilości tych węży pod Babią Górą i nie tylko, związany jest z dużo mniejszym niż w poprzednich latach stosowaniem nawozów sztucznych w rolnictwie oraz pozostawianiem coraz większej ilości pól odłogiem – zaznacza. - Sytuacja ta powoduje, że nasze środowisko jest mniej zatrute, a nieuprawiane pola, niewypasane łąki i nieużytki stwarzają sprzyjające warunki dla rozmnażania się tych gadów i mniejszej ich śmiertelności. 

Dlatego podczas górskich wędrówek – nie tylko na szlakach Babiej Góry – lepiej zachować ostrożność. 

Przyrodnicy zaznaczają, że żmije praktycznie nigdy same nie atakują człowieka - zazwyczaj same uciekają gdy ktoś nadchodzi. Wąż atakuje w sytuacji gdy poczuje się osaczony lub turysta na niego nadepnie lub usiądzie. W przypadku, gdy już dojdzie do ukąszenia należy założyć powyżej miejsca gdzie żmija zaatakowała opaskę uciskową i niezwłocznie wezwać ratowników lub pogotowie. Ważne by  unikać wysiłku i gwałtownych ruchów, które przyspieszają krążenie krwi, a wraz z nią - rozprzestrzenianie się jadu. Bardzo ważne jest aby w ciągu 24 godzin ukąszonemu podać specjalną surowicę.

Warto zaznaczyć, że przed ukąszeniem mogą ochronić wysokie, górskie buty.

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaPark wypuszcza żmije między ludzi?