Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 30 kwiecień 2015 09:20

Zawoja. Wykonawca ewidencji gruntów prosi o współpracę

Firma realizująca ewidencję gruntów w Zawoi zapewnia, że działa zgodnie z prawem. Zarzuty mieszkańców uznaje za bezzasadne.

 

W reakcji na kontrowersje dotyczące prac przy tzw. modernizacji operatu Ewidencji Gruntów i Budynków na terenie wsi Zawoja na zlecenie Głównego Geodety Kraju w ramach projektu ZSIN-Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach w Zawoi, firma przeprowadzająca tam działania wydała oświadczenie. Jak bowiem zaznaczał Sławomir Hajos, Członek Zarządu Powiatu Suskiego, praktyczne konsultacje z mieszkańcami prowadzone są w sposób skandaliczny. Miało m.in. dochodzić do wymuszania akceptacji nierzeczywistych granic. O sprawie pisaliśmy TUTAJ .

- Niniejszym informuję, że wszystkie prace realizowana są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa – poinformowała portal sucha24.pl Natalia Żuchowska z Tukaj Mapping Central Europe w imieniu zarządu firmy. - W myśl rozporządzenia  zadaniem wykonawcy jest uzupełnienie bazy danych ewidencyjnych i utworzenie pełnego zakresu zbiorów danych ewidencyjnych oraz modyfikacja istniejących danych ewidencyjnych do wymagań określonych w rozporządzeniu.

Zarząd firmy wyjaśnia, że prace realizowane są etapowo, a rozpoczęły się od wnikliwej analizy materiałów źródłowych  Państwowego Zasobu Geodezyjno – Kartograficznego z Suchej Beskidzkiej. Na ich podstawie uzyskano informacje o granicach nieruchomości.

- Napotkano szereg sytuacji, gdzie jedynym dokumentem wskazującym przebieg granic jest nieprecyzyjna mapa katastralna – czytamy w stanowisku. - Brak dokładności mapy katastralnej wynika przede wszystkim  zaszłości historycznych pochodzących z  katastru austriackiego. Proces ustaleń granic, realizowany obecnie w OSP w Zawoi nr 1730, ma na celu przedstawienie właścicielom lub władającym  działek stanu przebiegu granic znajdujących się na mapach katastralnych  z  rzeczywistym stanem użytkowania.

 

W tym celu wykonawca wykonał jesienią 2014 roku aktualne zdjęcia lotnicze na podstawie których została utworzona wysokiej jakości ortofotomapa zapewniająca dokładności pierwszej grupy dokładnościowej. Okazanie  przebiegu granic odbywa właśnie na podkładzie ortofotomapy na której wyświetlony jest przebieg granic pozyskany z map ewidencji gruntów i budynków. Takie podejście umożliwia sprawne określenie położenia granic nieruchomości ze stronami z dokładnością mniejszą niż 10 centymetrów.  Podejście to jest zgodnie z  rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

- Bardzo zachęcamy właścicieli działek ewidencyjnych zlokalizowanych w Zawoi do czynnego udziału w procesie uzgadniania granic, ponieważ jest to moment kiedy zgodnie z literą prawa można naprawić większość niezgodności przebiegów granic działek – wyjaśniają przedstawiciele wykonawcy prac. - Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem jakoby wykonawca przymuszał strony do składania podpisów.  Jednakże zwracamy uwagę że strona wyraża swoja zgodę lub brak zgody na określony przebieg granicy podpisem. Niezłożenie podpisu powoduję, że strona praktycznie nie uczestniczy w procesie modernizacji, a jej stan własności pozostanie taki jaki figuruje na mapach ewidencyjnych, które wielu przypadkach nie oddają stanu faktycznego.

Zarząd  podkreśla, że realizowane prace zapewniają ochronę danych osobowych, ponieważ zawiadomienia imienne wysyłane do właścicieli, użytkowników wieczystych nie zawierają informacji o pozostałych stronach postępowania a w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa w Suchej Beskidzkiej zamieszczona została jedynie informacja o numerze działki i dacie planowanego ustalenia. Samo zaś przetwarzanie danych osobowych jest dopuszczalne i zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych.

Zatem, jak piszą przedstawiciele firmy Tukaj Mapping Central Europe , przedstawiony m.in. przez mieszkańców zarzut jest bezzasadny.

- Z uwagi na dużą skalę przedsięwzięcia ustaleniom mogą towarzyszyć pewne niedogodności, jednak proszę mieć na uwadze, że firma działając w dobrej wierze przykłada duży nacisk, aby prace były realizowane sprawnie i jak najmniej uciążliwie. Nadrzędnym celem prac jest stworzenie dobrego produktu, który będzie w rzetelny sposób odzwierciedlał rzeczywisty przebieg granic – czytamy w stanowisku zarządu. - Z tego powodu uprzejmie proszę o współpracę i przychylność.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. Wykonawca ewidencji gruntów prosi o współpracę