Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 12 maj 2015 18:04

ODDAJ KREW – TO NIE BOLI !!

We czwartek 28 maja w godzinach od 13:30 do 16:30 odbędzie się kolejna Akcja honorowego oddawania krwi organizowana przez KLUB HDK PCK BABIA GÓRA w Zawoi.

 

Tradycyjnie akcja przeprowadzona zostanie w remizie OSP Zawoja Centrum.

Przypomnijmy, że krew oddać może każda zdrowa osoba w wieku 18 – 65 lat, ważąca minimum 50 kg. Kandydat do oddania krwi w ciągu 24 godzin przed oddaniem nie może spożywać napojów alkoholowych. Przed oddaniem krwi należy wypełnić ankietę dotyczącą obecnego stanu zdrowia, a po jej zweryfikowaniu każdy krwiodawca badany jest przez lekarza. Samo oddawanie krwi jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym i nie trwa więcej niż 5 minut. (tutaj do pobrania ankieta dla krwiodawców). Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno dawcy jak i biorcy krwi, każda jednostka krwi przed przetoczeniem jest szczegółowo badana.

Przypomnijmy, że jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, mężczyźni oddawać krew mogą co 8, a kobiety co 12 tygodni. Krew niezbędna jest w większości operacji, a także do wytwarzania wielu leków, niestety nie można „produkować” jej poza organizmem człowieka.

Prezes Klubu Michał Bartyzel gorąco zachęca do udziału w Akcji nie tylko dotychczasowych krwiodawców, ale także osoby, które dotychczas nigdy krwi nie oddawały, zwłaszcza młodzież. Satysfakcja z ratowania czyjegoś życia jest o wiele większa niż 8 czekolad, dzień wolny od pracy, czy prawo do korzystania z opieki zdrowotnej poza kolejnością. Nigdy też nie wiemy, kiedy sami potrzebowali będziemy pomocy.

Słowa te brzmią wyjątkowo osobiście. W dniu akcji Michał Bartyzel podda się operacji w Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego w Lublinie, w wyniku której prawdopodobnie sam będzie potrzebował transfuzji krwi.

Podczas akcji krew będzie oddawana dla Pana Jerzego Burego z Zawoi, który ponownie przebywa w suskim szpitalu i potrzebuje wielu przetoczeń tego cennego leku.

W trakcie akcji przyjmowane będą także zgłoszenia od członków Klubu, którzy będą chcieli dostać kurtki z logo Klubu i PCK.

 
asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaODDAJ KREW – TO NIE BOLI !!