Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 04 sierpień 2015 10:37

Wojewoda unieważnia zarządzenie wójta Zawoi

Napisane przez

Urzędy gminy nie mogą zarabiać na petentach. Wojewoda Małopolski stwierdził, że zarządzenie wójta Zawoi w sprawie ustalenia wysokości opłat za udostępnienie informacji publicznej, jest nieważne.

W maju włodarz gminy Zawoja podjął zarządzenie w sprawie ustalenia wysokości opłat za udostępnienie informacji publicznej. Jednak organ nadzoru, jakim jest wojewoda i jego służby prawne,  zakwestionował dopuszczalność wydania takiego zarządzenia.

- Zgodnie z zapisami ustawy o dostępie do informacji publicznej, dostęp taki co do zasady jest bezpłatny, z wyjątkiem sytuacji, kiedy podmiot obowiązany do udzielania informacji musi m.in. ponieść dodatkowe koszty. Możliwe jest wtedy pobranie opłaty w wysokości odpowiadającej poniesionym kosztom - zaznacza Artur Słowik, zastępca dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Wojewody Małopolskiego.

W przypadku zarządzenia wójta Zawoi tak jednak nie było. Radca prawny wyjaśnia, że cena rynkowa wykonania kserokopii na terenie Gminy Zawoja wynosi 25 - 30 groszy za stronę. Tymczasem żądana przez Urząd Gminy Zawoja kwota 90 groszy, która została ustalona na podstawie kwestionowanego zarządzenia, znacznie przewyższa ceny rynkowe, zatem musi zostać uznana za opłatę nieekwiwalentną, tak samo jak ceny za pozostałe usługi wskazane w zarządzeniu. Sugerowałoby to, że opłaty te pełnią funkcję zarobkową na rzecz Urzędu Gminy. A to jest sprzeczne z przepisami ustawy.

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaWojewoda unieważnia zarządzenie wójta Zawoi