Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 13 grudzień 2013 17:38

Zawoja wyróżniona za najlepsze programy stypendialne - "Dobre Stypendia 2013

Urząd Gminy  Zawoja  26 listopada  2013 r.  w Warszawie  podczas  IV ogólnopolskiej konferencji "Mapa stypendiów w Polsce". otrzymał wyróżnienie - w kategorii „Samorządowe Programy stypendialne – małe. Nagrodę odebrała zastępca Wójta Gminy Zawoja Alina Kuś .

 

Nagroda jest dużym wyróżnieniem i docenieniem działań Gminy Zawoja  w zakresie  realizacji  programu  stypendialnego, który   jest formą  pomocy  finansowej szczególnie  uzdolnionym  dzieciom i młodzieży. W ramach Programu  może być  przyznawane  stypendium : naukowe, artystyczne i sportowe. O stypendium Wójta Gminy  Zawoja mogą się ubiegać uczniowie szkół  publicznych  lub niepublicznych oraz młodzież do ukończenia 25 roku życia.

Organizatorem Konkursu "Dobre Stypendia 2013" jest Fundacja Dobra Sieć w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Jego celem jest wyróżnienie najlepiej prowadzonych programów stypendialnych i docenienie ich znaczenia w ułatwianiu dostępu młodych ludzi do kształcenia i rozwoju oraz promocję idei stypendiów. Do Konkursu swoje programy zgłaszały firmy, fundacje, stowarzyszenia, samorządy i uczelnie.

 

Przyszłość stypendiów w Polsce

27 listopada 2013 r.

 

Jakie są najlepsze programy stypendialne w Polsce? Ile wynosi średnie stypendium w Polsce? Czy społeczne programy stypendialne oferują coś więcej, niż tylko pieniądze? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliła konferencja„Mapa stypendiów w Polsce”, która odbyła się w 26 listopada 2013 r. w Warszawie. Organizatorami przedsięwzięcia były Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Dobra Sieć.

Mam przyjemność poinformować państwa, że dzięki pracy środowiska organizatorów programów stypendialnych, w najnowszym projekcie zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym znalazł się zapis, który zrównuje programy stypendialne organizacji pozarządowych z programami innych podmiotów. - tymi słowamirozpoczął konferencję Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Radosław Jasiński.

Przyszłość stypendiów – komunikacja!

Podczas konferencji zaprezentowany został „Stylebook komunikacji zadaniowej dla stypendiów w Polsce” – efekt pracy środowiska skupionego wokół programów stypendialnych. Stylebook to propozycja nowego sposobu komunikowania o stypendiach, który pozwoli organizatorom i wszystkim zainteresowanym mówić o stypendiach w ciekawy sposób, przedstawiać je jako szansę na rozwój. To praktyczne narzędzie może być wykorzystywane w budowaniu informacji prasowych, ogłoszeń o naborze wniosków stypendialnych, regulaminów, korespondencji z potencjalnymi darczyńcami i stypendystami. Wraz z zespołem zaczęliśmy zastanawiać się nad tym, jak mówić o programach stypendialnych, by przeświadczenie o ich jakości narodziło się w głowach odbiorców, którzy są w naszym otoczeniu. Odbiorcy to również opinia publiczna i media. – powiedział podczas swojej prezentacji Jan Domaniewski, ekspert komunikacji zadaniowej. Podczas panelu dyskusyjnego, moderowanego przez dr Jacka Wasilewskiego (Uniwesrsytet Warszawski) wspólnie przyznano, że nowa komunikacja może otworzyć drogę do dobrej przyszłości dla rynku stypendialnego w Polsce.

 „Białe plamy” na mapie stypendiów?

Uczestnicy konferencji zapoznali się z wynikami pierwszego ogólnopolskiego badania społecznych programów stypendialnych „Mapa Stypendiów”, przeprowadzonego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” na zlecenie Fundacji Dobra Sieć, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji BGŻ. Dzięki badaniu wiemy, że najsilniejszym „graczem” na arenie obywatelskich programów stypendialnych są organizacje pozarządowe, drugą co do wielkości grupą są zaś samorządy. Stypendia cieszą się również dużą popularnością wśród firm i fundacji korporacyjnych, które najchętniej profilują programy w kierunku specjalistycznego rozwoju naukowego młodzieży. Badanie przeprowadziliśmy na podstawie największej w tym momencie bazy programów stypendialnych portalu mojestypendium.pl. – relacjonowała Magda Biejat ze „Stoczni”, autorka raportu. Całość publikacji dostępna jest na stronie programu Fundacji Dobra Sieć www.mojestypendium.pl.

Badanie pokazało również, które z obszarów rynku obywatelskich programów stypendialnych wymagają wzmocnienia i większego zaangażowania organizatorów. Teraz, gdy znamy wyniki tych badań, możemy myśleć nad podziałem zadań i wspomaganiem tych typów stypendiów, których wciąż jest niewiele. – komentowała podczas panelu dyskusyjnego Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Prezes Fundacji BGŻ.

Najlepsze programy stypendialne w Polsce

Podczas konferencji przedstawiono laureatów Konkursu „Dobre Stypendia 2013”. O miano najlepszego programu stypendialnego już po raz czwarty walczyły organizacje pozarządowe, samorządy, firmy i fundacje korporacyjne. Laureatami czwartej edycji Konkursu zostali:

w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych”:Fundacja Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, organizator programu stypendialnego dla niepełnosprawnych studentów,

w kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO”:ex aequo Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr”, organizator programu stypendialnego „MECENAT”orazFundacja „Sokólski Fundusz Lokalny”, organizator programu stypendialnego„Prymus”,

- w kategorii „Ogólnopolskie programy stypendialne NGO”:ex aequo Fundacja Pro Akademika organizator Funduszu Stypendialnego TalentyorazTowarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego, organizator Kwalifikacji stypendialnej do szkół UWC oraz szkół prywatnych. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży
z Cukrzycą, 
organizator programu stypendialnego„Słodycz wiedzy”.

w kategorii „Samorządowe programy stypendialne – duże”:Urząd Miasta Poznania, organizator programu Stypendia Miasta Poznania dla studentów poznańskich uczelni,

w kategorii „Samorządowe Programy stypendialne – małe”: Gmina Miejska Świdnik. W tej kategorii wyróżniono równieżUrząd Gminy Zawoja.

w kategorii „Programy stypendialne firm” laureatami Konkursu „Dobre Stypendia 2013”:ex aequo Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”, organizator programu stypendialnego „MISTRZOWIE CHEMII”orazFundacja Tygodnika POLITYKA, organizator programuNagrody Naukowe POLITYKI.

Kapituła Konkursu „Dobre Stypendia 2013” zdecydowała się w tym roku przyznać również nagrodę specjalną za wieloletnią i konsekwentną realizację programu, stanowiącego szczególny wkład
w rozwój kapitału intelektualnego kraju. Laureatem tej wyjątkowej nagrody zostałaFundacja Tygodnika POLITYKA, organizator programuNagrody Naukowe POLITYKI.

 

Celem cyklu konferencji „Dobre stypendia”, w ramach którego odbyło się wydarzenie, jest zidentyfikowanie najważniejszych kierunków rozwoju polskiego rynku stypendiów. Jest nim również wyznaczanie nowych trendów i wspólna nauka organizatorów programów stypendialnych. Naszą szansą jest to, że będziemy działali wspólnie. Spotykamy się tutaj, by podzielić się doświadczeniami, a zaraz przystąpimy do kolejnego roku ciężkiej i wytrwałej pracy. - podsumował konferencję Radosław Jasiński.


foto: Urząd Gminy  Zawoja

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja wyróżniona za najlepsze programy stypendialne - "Dobre Stypendia 2013