Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 03 luty 2016 08:59

Babia Góra. Przypomnieli o lotnikach

Napisał

W okolicach Królowej Beskidów – jak i w całych Karpatach – nie brak śladów lotniczej historii. Miłośnicy gór postanowili je przypomnieć odwiedzającym wierchy turystom.

 
Lotniczych wydarzeń związanych z Babią Góra i Polica można by wymienić sporo. Jak podaje Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego, już w 1923 roku ekspedycja Adama Karpińskiego oceniła przydatność Babiej Góry dla szybownictwa. Pierwszy lot odbył się w roku następnym.
 
W 1939 roku schronisko "Leśnik" pod szczytem Babiej Góry było celem specjalnej akcji Luftwaffe. Niemcy, spodziewając się tutaj punktów obserwacyjnych polskiej artylerii, wykonali zasłonę dymną samolotem Henschel Hs 126; drugi - Heinkel He 46 - zrzucił bomby.
 
Natomiast w pięć lat później w rejonie szczytu Sokolicy lądował przymusowo niemiecki samolot transportowy Ju 52/3m. 
 
W tym samym 1944 roku w tzw. "czarną środę" na wschód od Babiej Góry rozegrała się walka powietrzna - niemieckie myśliwce zestrzeliły amerykańską "Latającą Fortecę", która rozbiła się w Koniówce na Podhalu. 
 
Od lata 1944 r. sowieckie oddziały partyzanckie, stacjonujące w rejonie Skawicy-Suchej Góry i Sidziny odbierały zrzuty na halach: Kucałowej i Śmietanowej, a także na Hali Czarnego w masywie Babiej Góry. 
 
Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce w 1969 roku Na północnym stoku Policy rozbił się samolot pasażerski An-24 PLL LOT. Zginęło 47 pasażerów i 6 członków załogi. Niektóre okoliczności wypadku - spowodowanego m.in. błędami obsługi naziemnej - zostały zatuszowane, co wywołało wiele spekulacji (sugerowano porwanie samolotu i próbę ucieczki za "żelazną kurtynę").

 
Dla upamiętnienia tych, którzy nad górami latali, zwyciężali i ginęli powstała ścieżka edukacyjna, która przebiega również przez Babią Górę. Tablice informacyjne umieszczone są na Krowiarkach i na Markowych Szczawinach. Autorami są:  skład i projekt graficzny - A. Mirocka; opracowanie map i tekstów - P. Sadowski; opracowanie tekstów - K. Wielgus, R. Springwald; sylwetki i rysunki - K. Chajdys, J. i K. Wielgus, A. Sordyl; korekta - M. Szczepańska; tłumaczenie - N. Bartkowska-Mulet
 
asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaBabia Góra. Przypomnieli o lotnikach