Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 03 marzec 2016 08:53

Zawoja. Kurator stawia weto

Napisał

Reforma sieci szkół w gminie stanęła pod znakiem zapytania. Kurator negatywnie zaopiniował pomysł likwidacji miejscowych szkół prowadzonych przez miejscowy samorząd.

Przypomnijmy, w listopadzie zeszłego roku rajcy z Zawoi podjęli decyzję o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawoi Przysłop, Szkoły Podstawowej nr 5 w Zawoi Gołyni oraz Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zawoi Mosorne. 

Placówki mają przestać działać z dniem 31 sierpnia 2016 roku. Uczniowie z SP nr 4 oraz szkoły w Gołyni naukę kontynuować będą w SP nr 1 w Zawoi Centrum, wchodzącej w skład Zespołu Szkół w Zawoi Centrum. Dzieciom z ZSz-P zapewni się kontynuowanie nauki w SP nr 2 w Zawoi Wilcznej.

Jak argumentowały władze gminy, zmiany społeczne powodują, że do zawojskich szkół uczęszcza coraz mniej dzieci. W ostatnich latach na terenie gminy Zawoja urodziła się rekordowo niska liczba dzieci. Ponadto część dzieci zameldowanych na terenie Zawoi na stałe przebywa poza granicami gminy czy nawet kraju. Konieczne więc było planowanie nowej struktury sieci szkolnej. Nieefektywna organizacja sieci szkół wpływa na finanse gminy. Zawoja bowiem to największa wieś w Polsce, co powoduje nieefektywną organizację sieci szkół. Rozrzucona po tzw. przysiółkach zabudowa spowodowała, że w Zawoi funkcjonowało osiem szkół podstawowych. Z uwagi na zmniejszającą się liczbę uczniów do nich uczęszczających, likwidacji poddano już trzy. Co ważne, według władz gminy, utrzymanie placówek w oparciu o subwencje oświatową jest niemożliwe i gmina każdego roku do szkół dopłacać musi około 2 milionów złotych. Zmniejsza się tym samym możliwość gminy w zakresie realizacji pozostałych zadań własnych.  

Plany samorządowców natrafiły jednak na problemy w postaci negatywnej opinii kuratora oświaty. Argumentował, że dzieci w Centrum musiałyby się uczyć na dwie zmiany i co za tym idzie – nie czułyby się bezpieczne.

Według Marcina Pająka, włodarza gminy Zawoja, to opinia wręcz „irracjonalna”, bo nauka ma być jednozmianowa a i warunki do nauki nie powinny powodować uczucia zagrożenia. Odwołał się więc do ministra edukacji. Obecne władze Zawoi czekają na odpowiedź resortu.

 
asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. Kurator stawia weto