Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 15 luty 2014 12:33

Oświadczenie Radnych Gminy Zawoja

Napisał

Oświadczenie 11  Radnych Gminy Zawoja, którzy głosowali przeciw podjęciu uchwały w sprawie obligacji.

 

                             Szanowni  Mieszkańcy Gminy Zawoja! W  związku z upublicznianymi przez Wójta Gminy, Tadeusza Chowaniaka, nieprawdziwymi opiniami na temat decyzji  radnych, jakoby jedynym powodem nie podjęcia uchwały dotyczącej obligacji były względy polityczne, czujemy się w obowiązku wyjaśnić  Państwu dlaczego Radni Gminy nie wyrazili zgody na zaproponowaną przez Wójta emisję obligacji na kwotę dwanaście milionów czterysta tysięcy złotych!, które miałyby zostać przeznaczone na budowę szkoły  w Zawoi Centrum oraz, jak zaproponował Wójt w projekcie uchwały,  spłatę długu z wcześniej zaciągniętych kredytów.

                          Jak wiadomo obligacje to również kredyt. Wójt gminy miał 3 lata na wybudowanie szkoły w Zawoi Centrum – wymyślił, że zrobi to w formule Partnerstwa  Prywatno - Publicznego. Do tego celu wynajął kancelarię prawną, która jak Pan Wójt twierdził, ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów. W  wyniku tych działań Gmina straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych (opłata kancelarii prawnej), a szkoły jak nie było tak nie ma. Obecnie Wójt zaproponował budowę szkoły z obligacji, a przy okazji chce pokryć długi, w które wpędził Gminę zatrudniając wielu zbędnych urzędników. 

                          Wójt jako jedyny w powiecie zatrudnił swojego zastępcę za ponad  100 000 złotych rocznie, odpowiedzialnego za oświatę bez przygotowania merytorycznego. Po decyzji o reformie oświaty, celem opracowania standaryzacji, trzeba było dodatkowo wynająć  zewnętrzną firmę, która kosztowała Gminę następne kilkadziesiąt tysięcy zł.

                         Tylko Wójt Gminy Zawoja zaraz po wyborach pozwolił sobie na luksus zatrudnienia dwóch asystentów - nie ma takiego drugiego przypadku w całym powiecie! Jest  skandalem, żeby przy tak małym budżecie Gminy do tego stopnia nie liczyć się  z publicznym groszem. W dniu 30.08 2012 roku radni Gminy zawnioskowali do Wójta      o zaprzestanie prowadzenia takiej polityki. Okazało się to bez skutku. W czerwcu 2013 roku, za złe prowadzenie i nie wykonanie budżetu, po negatywnej ocenie wykonania budżetu 2012 roku, Radni większością bezwzględną nie udzielili Wójtowi absolutorium. Zasadność  decyzji potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa (wydarzenia te szeroko opisywała Kronika Beskidzka).

                       W tej sytuacji, jako radni mogliśmy podjąć decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie  odwołania Wójta. Nie zrobiliśmy tego, bo nie chcieliśmy narażać Gminy na dodatkowe koszty. Naszym celem było upomnienie Wójta, aby zmienił postępowanie. Nie byliśmy zainteresowani decyzjami politycznymi, jak usiłowano nam to wmówić. Decyzję w tej sprawie pozostawiamy mieszkańcom Gminy w zbliżających się wyborach, po upływie tej kadencji.

                         Brak reakcji Wójta na nasze upomnienia i przestrogi doprowadził do sytuacji, w której w 2013 roku zabrakło zaplanowanych środków na wynagrodzenia dla nauczycieli w kwocie ok. 900 000 złotych!  Takiej sytuacji nie było chyba w żadnej innej gminie. Brakującą kwotę na wynagrodzenia Wójt zaproponował przesunąć ze środków przeznaczonych na budowę ”Korony Ziemi”. Ciekawe skąd zaproponuje uzupełnić brakujące  środki do „Korony Ziemi” ?
                       Mamy dość rozrzutności  i nieprzemyślanych pomysłów Wójta Tadeusza Chowaniaka. Każdy rok jego działalności  to strata kilkuset tysięcy złotych dla Gminy Zawoja, chociażby z tego względu, że  środki na wynagrodzenia pracowników   w Urzędzie Gminy wzrosły od 2010 do 2013 o ponad 400 000 złotych – głównie  z powodu nadmiernego zatrudnienia.

                       Pomysł  radnych na budowę szkoły w Zawoi Centrum, to natychmiastowe ogłoszenie przetargu w ramach zabezpieczonych środków w budżecie 2014 roku i budowa szkoły etapami. Emisja obligacji może być przyjęta pod warunkiem prawdziwych, a nie pozornych oszczędności; między innymi poprzez przywrócenie stanu zatrudnienia  w Urzędzie Gminy z 2010 roku. Dzięki tym działaniom Gmina może zaoszczędzić ponad 400 000 złotych. Środki te byłyby składową wykupu obligacji.

 

Radni Gminy Zawoja, którzy głosowali przeciw podjęci uchwały oraz Radni Powiatu Suskiego z Gminy Zawoja

Podpisali:                         Przewodniczący Rady Gminy Zawoja.  Krzysztof Chowaniak
 
Pozostali radni:                                                                                                  Radni Powiatu Suskiego:  
                    1.Baran Halina                                                                                                                1.Jordanek Zbigniew
                    2.Basiura Małgorzata                                                                                                        2.Hajos Sławomir
                    3.Borkowski Jan         
                    4.Kozina Józef
                    5.Marek Barbara
                    6.Matyja Piotr
                    7.Pacyga Małgorzata
                    8.Pająk Jerzy
                    9.Pająk Kazimierz
                   10.Trybała Władysława
 
Wójt Tadeusz Chowaniak zapowiedział, że ustosunkuje się w stosownym oświadczeniu które prześle również  na portal sucha24.pl. 
                                                                 
asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaOświadczenie Radnych Gminy Zawoja