Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 11 grudzień 2016 12:04

Nie będzie odstrzału wilków

Ministerstwo Środowiska nie wydało ostatecznie zgody na odstrzał wilków. Od kilku lat hodowcy owiec, w związku z rosnąca liczbą ataków tych drapieżników na ich stada owiec, domagają się stanowczo takich działań.

 

Średnio w ciągu roku wilki zabijają ok. 100 sztuk owiec, kóz a nawet cieląt. Wilcze watahy na terenie Województwa Małopolskiego, zagryzają jednak nie tylko zwierzęta pasące się w górach na halach, ale również te przebywające na pastwiskach nieopodal gospodarstw. Zarówno bacowie, jak i owczarze otrzymują za zabite zwierzęta odszkodowania z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Jednak mówią, że samo wypełnienie dokumentacji i szacowanie strat, a później czekanie na pieniądze trwa. Dodatkowo w grę jeszcze wchodzi, leczenie poranionej trzody.

- Stanowczo domagamy się, ale bezskutecznie, żeby odstrzelić chociaż kilka sztuk tych najbardziej agresywnych wilków- mówi Jan Janczy dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu, który również swoim zasięgiem obejmuje powiat suski. – Podczas tylko jednego ataku zagryzionych, albo poranionych zostaje nawet kilkanaście sztuk.

Ministerstwo nie zgodziło się jednak z proponowaną możliwością odstrzału, argumentując, to tym że wilki są na terenie Polski, gatunkiem ściśle ochronionym. Poza tym wniosek w tym wypadku powinien dotyczyć konkretnego osobnika.

Ekolodzy, którzy są również przeciwko nawet kontrolowanemu odstrzałowi, przypominają bacom, jak chronić się przed atakami drapieżników, bo źle zabezpieczone stada, to dla wilka jedynie łatwy łup. Dlatego przypominają o elektrycznych pastuchach, psach pasterskich i fladrach, czyli plastikowych wstążkach powiewających na wietrze wytwarzających specyficzny odgłos, którego według założeń wilki mają się bać. Zakup takich urządzeń jest finansowany chociażby przez Parki Narodowe.

sj

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaNie będzie odstrzału wilków