Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 16 styczeń 2017 11:28

SYLWESTER W SKAWICY 2016/2017

W ostatni dzień roku Sylwestra na godzinę 23.30 mieszkańcy Skawicy, Zawoi i Goście udali się na Plac Świętego Jana Pawła II by tam wspólnie żegnać odchodzący 2016 rok a witać nadchodzący 2017. W oczekiwaniu na dotarcie wskazówek zegara na 00.00 śpiewano wspólnie kolędy, pastorałki. Z tradycyjnymi noworocznymi życzeniami przybyli Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Pająk, Wójt Gminy Marcin Pająk, Senator RP Andrzej Pająk. Równo o północy nad wsią rozbłysły liczne kolorowe sztuczne ognie i fajerwerki połączone z wyciem syren strażackich, wszyscy wszystkim składali życzenia. Kulminacyjnym punktem imprezy był przylot Księcia na orle królewskim i opowieść baśniowa:

„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w Królestwie, w którym panował porządek, szczęście i spokój nagle wśród mieszkańców pojawił się smutek, bieda, choroby, bezprawie. Pogrążeni mieszkańcy postanowili poprosić Króla o pomoc. Król-mądry, pełen optymizmu władca poprosił wróżbitów z całego świata o pomoc w przezwyciężeniu zła, które nawiedziło Jego Królestwo, a była to klątwa rzucona przez czarnoksiężnika. Wszyscy wróżbici zasiedli przy okrągłym stole, gdzie na środku znajdowała się kryształowa kula. Zobaczyli w niej: piękną, młodą, wśród malowniczych krajobrazów, drzew, krzewów, niewiastę. Oznajmili Królowi, że gdy Jego syn odnajdzie tą dziewczynę, która jest jego ukochaną to wszystkie smutki i inne nieszczęścia, klątwy odejdą w zapomnienie, natomiast wrócą szczęśliwe dni dla Królestwa. Książę wędrował, za siedmioma morzami i siedmioma górami, od miasta do miasta, od wsi do wsi, nie odnajdując swojej ukochanej. Znudzony bezskutecznymi poszukiwaniami, nie mając sił do dalszej wędrówki, nagle zdumiony zobaczył wielkiego orła, który krążył nad nim. Gdy orzeł się zbliżył, Książę go poprosił, aby pomógł mu odnaleźć swoją ukochaną i spełnił jego marzenie. Orzeł się zgodził pod warunkiem, że we wsi, mieście, bądż gdziekolwiek znajdą niewiastę, będzie się ta miejscowość nazywać: „Królewska wieś”!!!! Książę się zgodził i czym prędzej wsiadł na orła. Złoty ptak przemierzał wszystkie zakątki świata. Orzeł, który swoimi skrzydłami krążył nad morzami, górami, skierował się do pięknej malowniczo położonej wsi, gdzie znajdowali się szczęśliwi, rozśpiewani kolędnicy, którym towarzyszył dobry nastrój. Orzeł dał im znak, powiedział, że Jego wybranka znajduje się wśród zgromadzonych tu, bawiących się ludzi. Książę nie tracąc czasu zaczął jej szukać. Po chwili wśród tłumu ludzi, wyłoniła się piękna, olśniewająca swoim blaskiem niewiasta. Książę wziął ją za rękę i pocałował, jak w każdej bajce- pisze: „Żyli długo i szczęśliwie” .Książę nie zapomniał o swojej obietnicy wobec orła, wieś, w której się spotkali i odnaleźli wybrankę jego serca nazywa się SKAWICA. Tak oto mamy „KRÓLEWSKA WIEŚ - SKAWICA”. Kolejną atrakcją wspólnego biesiadowania był Konkurs Przebierańców, do rywalizacji stanęło 30 uczestników, wszyscy zostali nagrodzeni. Nie zabrakło również grzańca, który rozgrzewał wszystkich i pobudzał do tańca.

 Życzymy Wszystkim mieszkańcom gminy, dużo zdrowia i ludzkiej życzliwości, niechaj marzenia się spełniają krok po kroku, w tym nadchodzącym Nowym Roku 2017.

                                                                                                                                                                                            R.S.

Sponsor 

Mieczysław Szemik 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaSYLWESTER W SKAWICY 2016/2017