Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 21 luty 2017 12:25

Zawoja połączy się zapomnianym szlakiem ze Słowacją

Napisał

To będzie więź piękna i zdrowa. Gmina Zawoja połączy się bowiem ze słowacką gminą Orawska Polhora za pomocą trans granicznych ścieżek rowerowych o nazwie „Babia Góra Trails”. Gminy starały się o dofinansowanie tego projektu w ramach trans granicznego programu Interreg Polska-Słowacja i już dziś wiadomo, że ta inwestycja znalazła się na liście zatwierdzonych projektów. Koszt całkowity inwestycji oszacowano na 810 500 euro, gminy z kolei wnioskują o dofinansowanie w kwocie 688 934,18 euro.

 

Jak informuje Marcin Pająk, wójt gminy Zawoja, w sumie powstanie około 60 km tras rowerowych, po stronie polskiej będzie ok. 20 km i będą one przebiegać w szczególności w Masywie Mosornego Gronia. Aby połączyć się ze Słowacją zostanie poprowadzony szlak przez Barankową, Przełęcz Jałowiecką, Mędralową na Słowację. Natomiast po stronie słowackiej ścieżki będą biegły przez Medralową do źródła w Słonej Wodzie, w którym występują solanki jodowo-bromowe, znane już w średniowiecz i poprowadzą wprost do gminy Oravska Polhora. Na tej trasie zostanie wybudowana altana przy źródle leczniczej wody. Oprócz tego powstanie Centrum Integracji Rowerzystów z zapleczem po obu stronach granicy i z torem do rekreacji tzw. Pumptrack.

Jak dowiadujemy się z wniosku wzdłuż  tych trasy ustawione będą tablice informacyjne opisujące zarówno dziedzictwo przyrodnicze jak i kulturowe. Nawiązywać one będą do tradycji pasterskich na tym obszarze oraz będą propagować tradycje związane z dudziarzami. Co więcej projekt będzie nawiązywał do starych szlaków łączących oba kraje, niegdyś bardzo popularnych, a dziś prawie zapomnianych. 

(tam)

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja połączy się zapomnianym szlakiem ze Słowacją