Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 15 marzec 2017 20:38

Zawoja. Przestępczość spada, ale osoby starsze czują strach

Napisał

Mieszkańcy i samorządowcy z gminy dyskutowali o potrzebie ponownego uruchomienia w Zawoi posterunku policji. Co prawda przestępczość spada, ale nie brakuje osób, które nie czują się bezpiecznie.

W całym kraju stopniowo – po zapowiedziach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – przywracane są posterunki policji w mniejszych miejscowościach. Coraz głośniej mówi się o powrocie takiej placówki do Zawoi. Zdania na ten temat są jednak podzielone.

Podczas spotkania zorganizowanego z mieszkańcami gminy, młodszy inspektor Dariusz Drobny, komendant Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej, nakreślił wizję tego, jak wyglądać by miała procedura przywrócenia miejscowego posterunku. Aby taki powstał  potrzeba bowiem pięciu policyjnych etatów. Tym samym, w przypadku utworzenia placówki w Zawoi, uszczupliłby się zasób funkcjonariuszy w komisariacie w Makowie Podhalańskim.

- W efekcie posterunek nie działałby całodobowo, i na ulicach nie byłoby więcej patroli. Ci policjanci z Zawoi też musieliby interweniować na terenie Makowa Podhalańskiego – tłumaczył zwierzchnik suskich stróży prawa. – Obecna struktura w mojej ocenie się sprawdza. Co innego, gdyby przyszły etaty z zewnątrz, to byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem. Wtedy podpisuję się pod ideą przywrócenia posterunku. Ale to będzie bardzo trudne.

Dodatkowo dochodzą koszty finansowe. Samo uruchomienie placówki może kosztować nawet 100 tysięcy złotych. 

- Ministerstwo ogłosiło przywrócenie posterunków w kraju, ale za tym nie poszły żadne środki finansowe – podsumowała Alina Kuś, radna powiatowa. – To droga donikąd.

A jak się mają sprawy najważniejsze, a więc związane z przestępstwami w Zawoi i okolicach? Jak się okazuje, w ostatnim czasie przestępczość spada. Wedle statystyk rośnie też ich wykrywalność. Puste liczby jednak nie wszystkich przekonują.

- Młodzi ludzie nie chcą policjantów, bo „hulaj dusza”. Ale po ulicach włóczą się obcy. Jest obawa o bezpieczeństwo i strach u ludzi starszych. Dlatego proszę o przywrócenie posterunku, póki nie jest za późno – zaapelował Stanisław Hurbol, sołtys Zawoi centrum.

Decyzja o powrocie posterunku do gminy Zawoja na pewno nie będzie łatwa do podjęcia. Nie będzie też łatwa do zrealizowania, tak by zadowolić wszystkich. Zanim ona jednak ostatecznie zapadnie, konkretną deklarację złożył wójt gminy.

- Musimy się trzymać zasady „coś za coś”. Myślę, że udałoby się nam znaleźć potrzebne pieniądze na uruchomienie posterunku, ale w zamian za stworzenie dodatkowych, potrzebnych policyjnych etatów – zadeklarował Marcin Pająk.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. Przestępczość spada, ale osoby starsze czują strach