Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 24 marzec 2017 17:48

Gdy napotkamy rannego łabędzia… Wyróżniony

Napisał

Nie krył oburzenia Czytelnik portalu sucha24.pl, kiedy zgłaszał interwencję dotyczącą napotkanego, poranionego ptaka. Jak twierdził, nie mógł doprosić się o pomoc. Ostatecznie jednak zwierzę trafiło w ręce odpowiednich osób.

Mieszkaniec gminy Zawoja rannego łabędzia zauważył w jednym z potoków rankiem. Od razu zadzwonił do urzędu gminy oraz lekarzy weterynarii. Jak jednak poinformował naszą redakcję, nikt nie był w stanie udzielić pomocy zwierzęciu. Co gorsza, nie mógł się doprosić nie tylko o interwencję, ale i o radę, co ma zrobić, by ptakowi ulżyć w cierpieniu.

Postanowiliśmy popytać w podbabiogórskich urzędach, jak się sprawy mają. Trzeba przyznać, że na wyjaśnienia urzędników nie trzeba było długo czekać.

- O podobnych sprawach należy informować właściwy Urząd Gminy, który podejmie stosowne czynności, gdyż łabędzie w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagające ochrony czynnej – wyjaśnił Marcin Pająk, wójt Zawoi. - W opisanym przypadku na miejscu byli pracownicy Urzędu Gminy oraz weterynarz. Przy próbie podejścia, łabędź starał się wzbić w powietrze, ale ze względu na brak miejsca nie było to możliwe. Ptak został zabrany przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego i wypuszczony – zaznaczył włodarz gminy.

Informacji na temat tej konkretnej interwencji Czytelnika, jak i zasad postępowania w przypadku napotkania rannego zwierzęcia, udzielili też przedstawiciele suskiego starostwa.

- Na podstawie  informacji uzyskanych od pracownika Urzędu Gminy Zawoja przedstawiciele urzędu byli na miejscu zdarzenia, obecny był także weterynarz. Stwierdzono, że łabędź jest  lekko ranny – poinformował portal sucha24.pl Marek Mrugacz zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej. - Na podstawie informacji uzyskanych od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie pracownik Dyrekcji skontaktował się ze znajomym weterynarzem który widział, łabędzia i stwierdził jedynie nieznaczne odarcie skóry na nodze. Łabędź został następnie przetransportowany przez pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego  na najbliższy odpowiedni zbiornik wodny.

Naczelnik Mrugacz wyjaśnił, że informacje o podobnych przypadkach powinny być zgłaszane do urzędów gmin, RDOŚ w Krakowie. I podał linki do stron Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na których znajduje się: 

- Formularz służący do zgłaszania przypadków schwytania, zabicia lub znalezienia martwego lub rannego osobnika należącego do gatunków chronionych. http://krakow.rdos.gov.pl/zglaszanie-przypadkowego-schwytania-zabicia-lub-znalezienia-martwego-lub-rannego-gatunku-chronionego

- Dane adresowe ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat-w-polsce

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaGdy napotkamy rannego łabędzia…