Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 31 marzec 2017 09:59

Zawoja. Co nam daje Babia Góra?

Poznaliśmy wyniki opracowania dotyczącego wpływu Babiogórskiego Parku Narodowego na życie w Zawoi. Jedną z części badań była ankieta skierowana do mieszkańców.

Z opracowania "Park narodowy a gospodarka lokalna. Model relacji ekonomicznych na przykładzie Babiogórskiego Parku Narodowego" przygotowanego przez pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, że większość turystów przyjeżdżających do podbabiogórskich gmin przyznaje, że ich głównym celem jest odwiedzenie Parku Narodowego. Największy odsetek gości to osoby, które region odwiedzają 4-10 razy.
 
Według opinii turystów, których liczbę szacuje się na około 100 tysięcy, na Babiej Górze zdecydowanie nie powinno się wybudować większej ilości urządzeń i atrakcji dla turystów. W czasie wypoczynku stawiają oni przede wszystkim na ruch i aktywność i odpoczynek na łonie przyrody a także wejście na Babią Górę.
 
Turyści jednodniowi średnio na dzień wydają około 41 złotych. Ci z kolei, który korzystają z noclegów, zostawiają w regionie około 93 złote. Z tych kwot najwięcej zostaje w Zawoi, bo ponad 78 procent. 14 procent trafia do schroniska na Markowych Szczawinach. niemal pół procent zasila portfele mieszkańców Skawicy. Co ważne, 93 procent ogółu wydatków trafia do gminy Zawoja.
 
A co na to mieszkańcy? Według ich opinii wpływ Babiogórskiego Parku Narodowego na rozwój turystyki jest jeśli nie bardzo, to raczej pozytywny. Na pewno podnosi atrakcyjność regionu. Jeśli z kolei chodzi o uciążliwość ruchu turystycznego dla mieszkańców, to ponad 35 procent respondentów określiła go jako średni, ponad 30 procent jako mały a ponad 20 procent jako bardzo mały.
 
Ponad 80 procent  ankietowanych stwierdza, że do Zawoi powinno przyjeżdżać więcej turystów.
 
Opracowanie daje zasadniczo pozytywne wyniki. Ale nie mówi o wszystkim. Jak zauważył Jan Borkowski  radny gminy Zawoja, pytania, m.in. te o potrzebę rozwinięcia atrakcji na Babiej Górze, dotyczyły turystów którzy już do Zawoi przyjechali.
 
- A co by było, gdyby spytać tych, co omijają gminę? – dopytywał. – Ci co do nas przyjeżdżają, na jedne, dwa dni, zaraz wracają do siebie. A gdyby tak powstała u nas kolej gondolowa? Czy turystów nie byłoby dwa, trzy razy więcej?

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaZawoja. Co nam daje Babia Góra?