Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 16 kwiecień 2014 08:48

Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Napisał

Noc. Droga. Trud. Wyzwanie. Grupy ludzi zmierzają w jednym kierunku. Towarzyszy im milczenie i brzozowy krzyż. Powód - sprawdzenie siebie. Cel - Kalwaria. Sposób - Ekstremalna Droga Krzyżowa.

 

            "Po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej odczuwam ból, kuleję, ale nie wymieniłbym tego za nic. Wychodząc byłem tym, kim chciałem być, docierając do celu byłem tym, kim naprawdę jestem." - świadectwo jednego z uczestników.

            W dniu 11 kwietnia po raz drugi dziesiątki ludzi wyruszyło nocą na szlak odmiany siebie - swoją własną drogę krzyżową. Wiódł on górskimi ścieżkami z Zawoi do Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: Zieloną (33 km) oraz Niebieską (37 km). Pomimo większego stopnia trudności trasy Niebieskiej, to właśnie ją większość osób zdecydowała się pokonać. Kiczora, Przysłop, Makowska Góra, Góra Chełm - to tylko niektóre punkty na trasie EDK. Pomysłodawcami stworzenia edycji w naszej miejscowości są Daniel Malik oraz Mateusz Bury. We współpracy z głównym sztabem EDK w Krakowie zadbali, aby wydarzenie to przebiegło w duchu podjęcia fizycznej i psychicznej walki. Na kolejnych stacjach rozważano rolę wyzwań, jakie powinien podjąć człowiek, aby dowiedzieć się, kim jest naprawdę . Dla Jezusa Chrystusa takim wyzwaniem była Droga Krzyżowa. Głównym hasłem tegorocznych rozważań było:  "Miarą człowieka jest największe wyzwanie, które podjął i wygrał."

            Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała z inicjatywy Wspólnoty Indywidualności Otwartych  i Męskiej Strony Rzeczywistości, działających w Krakowie, których duszpasterzem jest ksiądz Jacek WIOSNA Stryczek, znany również z akcji Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Wyruszając kilka lat temu na pierwszą EDK, organizatorzy nawet nie przypuszczali, że ich idea będzie rozwijać się w tak szybkim tempie. Liczba uczestników decydujących sie na tę nietypową formę drogi krzyżowej co roku wzrastała dwukrotnie. Podczas poprzedniej edycji idea EDK po raz pierwszy rozszerzyła się na inne rejony. W tym roku EDK odbyło się w 30 miejscach w  Polsce oraz kilku za granicą, gromadząc ponad 7000 uczestników.

            Dostrzegając duże zainteresowanie taką formą rozwoju duchowości, organizatorzy planują w przyszłym roku wytyczyć kolejną trasę szczytami otaczających Zawoję pasm górskich.

 Daniel Malik 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaEkstremalna Droga Krzyżowa.