Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 18 kwiecień 2017 09:14

„Niech odczepią się od Zawoi!”

Suchej nitki na proponowanym planie rozwoju województwa małopolskiego nie zostawili radni z Zawoi. Przedstawicielowi sejmiku wojewódzkiego przekazali szereg pytań, nurtujących nie tylko jego, ale też wielu mieszkańców gminy. A wszystko to w obliczu planów utworzenia Parku Krajobrazowego.

 Sporo kontrowersji budzą proponowane zapisy Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego w Zawoi. Według autorów dokumentu, teren gminy znalazły by się w granicach planowanego Parku Krajobrazowego, proponowanego jako otuliny Babiogórskiego Parku Narodowego. A co za tym idzie, mieszkańców dotyczyłyby spore obostrzenia, dotyczące np. budowy domów czy wycinania drzew.

Miejscowi radni nie owijają w bawełnę.  – Niech odczepią się od Zawoi – dało się słyszeć podczas obrad.

Przedstawiciele mieszkańców jednogłośnie podjęli apel do władz Małopolski, w którym kategorycznie sprzeciwiają się planom władz województwa. Zwłaszcza, że zaprezentowany samorządowcom plan rodzi wiele pytań.

- Stworzenie Parku Krajobrazowego to nic innego, jak preludium do rozszerzenia Babiogórskiego Parku Narodowego – zauważył Sławomir Kudzia, radny gminy Zawoja. – W dokumencie Zawoja widnieje jako pusta przestrzeń. Autorzy dokumentu planują rozwój turystyki i ochronę kultury m.in. Zakopanego, a o Babiogórcach nie ma mowy. Powinny być zapisy m.in. o możliwości rozwoju w Zawoi geotermii, bo jak tego zabraknie ,to nie będziemy mogli w przyszłości sięgać po fundusze na jej rozwój.

Zawoja jest w planie zagospodarowania Małopolski wymieniana jedynie jako miejsce planowanego Parku Krajobrazowego, który ma chronić największy kompleks leśny w województwie. – Gdzie indziej mówi się o na przykład rozwoju stacji narciarskich czy budowie oczyszczalni ścieków. Dlaczego nie u nas? – dopytywał radny Kudzia.

Radni Zawoi nie zamierzają na uchwalaniu wspomnianego apelu poprzestać. Zapowiadają, że jeżeli będzie trzeba, to wsiądą w autobus i pojadą do Krakowa protestować. Chcą też swe siły połączyć m.in. z samorządami gminy Bystra – Sidzina i Jabłonka. Stanisław Tempka, wójt tej pierwszej zapowiedział, że do władz województwa skieruje swoje stanowisko z dezaprobatą co do powstania parku.

Obecny podczas dyskusji Marek Haber, radny sejmiku wojewódzkiego zapewnił, że będzie reprezentował głos Zawoi w czasie ewentualnych dyskusji w sprawie. Uspokoił, że nie ma chęci forsowania powstania Parku Krajobrazowego, a jeśli chodzi o plan zagospodarowania dla Małopolski, to dopiero początek drogi. Dlatego podziękował za cenne uwagi, jak wpisanie do niego choćby rozwoju geotermii w regionie czy ochronę kultury Podbabiogórzan.


asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawoja„Niech odczepią się od Zawoi!”