Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 31 maj 2017 22:18

Sprawa głośnego sporu o pszczoły w Zawoi została formalnie zakończona.

 Dzisiaj (31.05) Sąd Okręgowy w Krakowie w wydziale cywilnym odwoławczym uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej, który nakazywał pszczelarzowi wywieź ule i umorzył postępowanie w tej sprawie, ponieważ strony sporu zawarły ugodę.

Ugodę między pszczelarzem Czesławem Kudzią a jego sąsiadem udało się wypracować przy pomocy mediatora sądowego już w połowie lutego tego roku o czym wtedy informowaliśmy. Dzisiaj jednak w krakowskim sądzie formalnie sprawa została zakończona. W ramach ugody Czesław Kudzia musi zmniejszyć swoją pasiekę z 30 rodzin pszczelich do 14.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczyła pasieki pana Czesława, który prowadził ją od 40 lat. Liczy ona w tej chwili 15 uli, w których zamieszkuje 30 rodzin. Na sąsiedztwo pszczół nikt się nie skarżył, zwłaszcza że w Zawoi takich większych pasiek jest ponad 20. Z biegiem lat osiedle się rozrosło, wybudowano nowe domy i niestety nie wszyscy życzyli sobie w swoim sąsiedztwie tych życiodajnych owadów. Po prostu bali się ukąszeń, zwłaszcza, że jeden z sąsiadów jest uczulony na pszczeli jad. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej i ciągnęła się cztery lata.

Wyrok, który zapadł w Suchej, był -w ocenie wielu zainteresowanych tą sprawą – kuriozalny. Sąd bowiem nakazał usunąć wszystkie ule panu Czesławowi. Nie określił jednak co to znaczy „usunąć”, w jakim czasie należy to zrobić i przede wszystkim, kto ma ponieść koszty, bo niewątpliwie pasieka czyli ule i pszczoły mają swoją wartość nie tylko sentymentalną, ale i finansową.

Pan Czesław wyrok zaskarżył do Sądu Apelacyjnego i ten zdecydował, żeby spór rozwiązać w postępowaniu mediacyjnym. Do spotkania z stałym mediatorem sądowym Sądu Okręgowego w Krakowie, Wiesławem Pietrusem, doszło 16 lutego bieżącego roku. Spotkanie okazało się owocne, ponieważ udało się wypracować kompromis zadawalający każdą ze stron i co najważniejsze spór o pszczoły, który chluby nikomu nie przynosił, został zakończony.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaSprawa głośnego sporu o pszczoły w Zawoi została formalnie zakończona.