Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 05 lipiec 2017 08:01

Urszula Janicka-Krzywda patronką Babiogórskiego Centrum Kultury

Urszula Janicka-Krzywda oficjalnie patronuje Babiogórskiemu Centrum Kultury. Radni z Zawoi zgodzili się na nadanie placówce imienia znanej folklorystki.

 

Nikt tak nie nadaje się na miano patrona Babiogórskiego Centrum Kultury jak osoba, która nie tylko z kultura i sztuka wysokich lotów, ale i tą regionalną, ludową, zajmowała się przez niemal całe życie. Urszula Janicka-Krzywda w pełni spełnia te wymogi, dlatego radni z Zawoi nie mieli wątpliwości, czy nadać placówce jej właśnie imię. 

 

Urszula Janicka-Krzywda – honorowa obywatelka Zawoi, etnograf, folklorysta, dziennikarz urodzona w 1949 roku w Zawoi. Kierownik artystyczny zespołu regionalnego JUZYNA, twórca wszystkich programów artystycznych dla zespołów JUZYNA, NASZA SKAWICA  oraz ZBÓJNIK. Wieloletni współpracownik Babiogórskiego Centrum Kultury. Laureatka prestiżowej Nagrody  im. Oskara Kolberga w kategorii naukowcy, działacze, popularyzatorzy oraz Nagrody im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce. W 1995 roku otrzymała odznaczenie państwowe „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2001 roku za całość działalności  na rzecz kultury została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Za pracę na rzecz regionu w 2000 roku została nagrodzona przez Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich „Laurem Babiogórskim” stopnia podstawowego, a w 2002 roku „Laurem Babiogórskim” za szczególne zasługi. Była autorem wielu opracowań  dotyczących kultury ludowej  Babiogórców, zwłaszcza stroju, pasterstwa, zbójnictwa, folkloru słownego. Znaczącym efektem jej prac jest odtworzenie i przywrócenie w regionie zapomnianego  stroju Górali Babiogórskich.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaUrszula Janicka-Krzywda patronką Babiogórskiego Centrum Kultury