Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 12 lipiec 2017 14:31

Narodowy Fundusz pomoże Babiogórskiemu Parkowi? Rada trzyma kciuki

Napisał

Władze Babiogórskiego Parku Narodowego przymierzają się do budowy Centrum Edukacji Przyrodniczej. Inwestycja to niemała, a kluczowa dla jej powstania jest pomoc resortu środowiska i wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Ta inwestycja to wsparcie rozwoju Zawoi i okolic. Nic dziwnego, Babią Górę rocznie odwiedza 100 tysięcy turystów, zaś ponad 10 tysięcy zwiedza ekspozycje  Babiogórskiego Parku Narodowego. Niestety, obecny budynek mieszczący wystawy edukacyjne jest zbyt mały, by przyjąć wszystkich chętnych. Stąd pomysł na budowę nowego obiektu Centrum Edukacji Przyrodniczej.

- Aby jednak on przyciągał turystów, to musi być to obiekt nowoczesny i atrakcyjny dla naszych odwiedzających  – zaznacza Tomasz Pasierbek, dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego. – W połączeniu z umiejscowieniem go w terenie o trudnych warunkach posadowienia generuje to bardzo wysokie koszty.

 Mowa o budowie budynku z kilkoma salami, atrakcyjną wystawą, parkingiem i ścieżkami edukacyjnymi. W planie zagospodarowania terenu zaplanowano także miejsce pod amfiteatr, co umożliwiłoby wykorzystanie sąsiedztwa Centrum na potrzeby imprez organizowanych przez Gminę Zawoja i uczyniłoby zeń prawdziwe centrum turystyczne. W planowanym obiekcie miałyby się też znaleźć pomieszczenia dyrekcji parku.

 Pomysł ma szansę na realizację, ale pod warunkiem, że zyska on poparcie w Warszawie.

 - Oczywiste jest, że z perspektywy budżetowej konieczne jest maksymalne ograniczenie kosztów. Nie możemy jednak zejść poniżej granicy, która gwarantuje atrakcyjność Centrum, w przeciwnym razie nie przyciągniemy do nas turystów – wyjaśnia szef BgPN.

 I dodaje, iż jaka będzie ostateczna decyzja co do dofinansowania inwestycji ze środków unijnych trudno przewidzieć. Tymczasem rajcy spod Babiej Góry mocno za plany parkowców trzymają kciuki.

 - Powstanie nowego Centrum byłoby impulsem do rozwoju dla gminy Zawoja, jeśli będzie do nas przyjeżdżać coraz więcej turystów, to skorzystają na tym wszyscy – stwierdził Jerzy Pająk, przewodniczący Rady Gminy Zawoja.

 


asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaZawojaNarodowy Fundusz pomoże Babiogórskiemu Parkowi? Rada trzyma kciuki