Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
piątek, 16 luty 2018 08:14

Bezpieczne ferie na Mosornym Groniu

Napisane przez

Już 24 lutego na Mosornym Groniu odbędzie się „Bezpieczny stok 2018“. Dobre maniery i bezpieczeństwo na stoku, rozgrzewka przed zjazdem oraz symulacja, jak ratownicy GOPR i TOPR transportują poszkodowanych – tak wygląda ich program. W ośrodkach Polskich Kolei Linowych narciarze będą mogli również zobaczyć, w jaki sposób poszukuje się osób zaginionych pod lawiną.

Każdy początkujący narciarz uczy się jak przypinać deski, wsiadać na orczyk, a potem przez kolejne godziny ćwiczy hamowanie. Kiedy opanuje już tę sztukę, przychodzi czas na doskonalenie techniki jazdy. Niestety miłośnicy sportów zimowych często zapominają o innych istotnych elementach narciarskiej edukacji – dzięki akcji „Bezpieczny Stok 2018” w Zawoi.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Jeśli chcesz spędzić ferie bez wypadków i przykrych niespodzianek, powinieneś rozpocząć odpowiednie przygotowania jeszcze przed wyjazdem w góry. Odpowiednie, czyli jakie? O tym opowiedzą doświadczeni ratownicy górskich służb ratunkowych. Porad dotyczących bezpieczeństwa udzielą także policjanci.

Jednak sama teoria to nie wszystko. 24 lutego na Mosornym Groniu odbędą się specjalne rozgrzewki dla narciarzy. Ćwiczenia zaprezentowane przez instruktorkę fitness zapewnią poprawne rozgrzanie mięśni przed zjazdem – a to pierwszy krok do tego, by zagwarantować sobie ferie bez kontuzji. W czasie akcji „Bezpieczny Stok 2018” można będzie także skorzystać z konsultacji ratowników, którzy sprawdzą, czy narciarze prawidłowo dobierają kaski.

Gotowi na wszystko

Niestety mimo takich akcji, na stokach czasami zdarzają się mało przyjemne zdarzenia. Wtedy z pomocą przychodzą ratownicy GOPR lub TOPR.

– Górskie służby ratunkowe wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Akcje takie jak „Bezpieczny Stok 2018” pozwalają zwrócić uwagę na ich działania i uświadomić, jak trudno zwozić ze stoku osobę poszkodowaną, albo prowadzić akcję ratunkową w razie lawiny – podkreśla Łukasz Chmielowski z PKL.

W przypadku tegorocznych wydarzeń obserwator symulacji może łatwo stać się jej uczestnikiem. Ratownicy zaaranżują akcję ratunkową z udziałem narciarza-wolontariusza. Dodatkową atrakcję będzie stanowić prezentacja możliwości, jakimi dysponują służby GOPR i TOPR dzięki posiadanemu sprzętowi lawinowemu.

Kulturalny jak narciarz

Podczas akcji w ośrodkach PKL narciarze będą również mogli poznać zasady savoir-vivre, które powinni stosować na stoku. Kulturalna jazda, bezpieczne manewry i zrozumienie dla początkujących narciarzy sprawią, że zjazdy będą przyjemnością dla wszystkich użytkowników stoku. Dotyczy to szczególnie mniej zatłoczonych ośrodków – takich jak Palenica czy Mosorny Groń – gdzie jazda jest bardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczniejsza.

W ramach organizowanej akcji nie zabraknie także zabaw na śniegu i quizów z nagrodami, które pozwolą połączyć rozrywkę i narciarską edukację. Po zakończeniu szkoleń narciarze będą mogli ruszyć na stok już w pełni przygotowani do śnieżnych wyzwań.

 

PKL

asdasdasdasdas