Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 28 maj 2018 11:08

Rowerem przez babiogórskie ścieżki

Miłośnicy rowerowego szaleństwa powoli mogą szykować sprzęt. Jeszcze w tym roku do ich użytku oddane zostaną trasy w samym sercu Podbabiogórza. Gmina Zawoja oraz Oravska Polhora postanowiły wspólnie działać na rzecz ochrony i rozwoju terenów Babiej Góry. Jakie nowości przygotowywane są dla fanów tego rodzaju aktywności?

 

Ta inwestycja wywołała radość wśród wielu miłośników górskich wycieczek rowerowych. Już całkiem niedługo będą oni mogli podziwiać piękno babiogórskiej przyrody pokonując szlaki na swoich dwóch kółkach. Specjalnie dla nich wytyczanych jest 70 km tras po obu stronach Babiej Góry, a więc w Polsce i na Słowacji. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 roku.

Rowerem przez świat

„Babia Góra Trials” to projekt, dzięki któremu mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz turyści będą mogli dotrzeć w niezwykłe znajdujące się na terenie gminy Zawoja, a także u naszych sąsiadów z południa, a więc na Słowacji. Po zakończeniu prac rowerzyści będą mieli okazję wsiąść siodełko i w ten sposób zwiedzić takie miejsca jak Hala Barankowa, Hala Kamińskiego, Mędralowa czy okolice Przełęczy Jałowieckiej. Dodatkowe trasy będą również wytyczone m.in. w masywie Mosornego Gronia, dzięki czemu możliwe będzie przedostanie się z wyciągu krzesełkowego „Mosorny Groń” w okolice Centrum Górskiego „Korona Ziemi”. Dobrze oznakowane ścieżki, miejsca wydzielone do jazdy, górskie powietrze i punkty stworzone tylko dla rowerzystów – dzięki temu na nowo można zachwycić się babiogórskimi widokami.

Centrum dla rowerzystów

Taka inicjatywa to również dobry pretekst, aby właśnie w Zawoi stworzyć Centrum Integracji Rowerzystów. To tam miłośnicy górskiej jazdy będą mogli złapać oddech po pokonaniu wymagających odcinków, potrenować, spotkać się z innymi fanami tego sportu czy też po prostu przygotować sprzęt do kolejnej wyprawy.

Polsko-słowackie relacje i ochrona przyrody

Realizacja projektu „Babia Góra Trials” to idealny sposób na to, aby wokół Królowej Beskidów zgromadzić osoby ceniące sobie górskie zmagania na rowerze. Warto jednak zauważyć, że to również inicjatywa, która ma na celu ochronę przyrody i dziedzictwa terenów Babiej Góry, a także umocnienie transgranicznych, polsko-słowackich relacji.

Inwestycja, która się opłaca!

Realizacja tej inicjatywy to niewątpliwie spory wydatek. Gmina Zawoja wspólnie z Oravską Polhorą pracują nad nią dzięki środkom pochodzącym z Programu Interreg Polska – Słowacja, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Dofinansowanie w tym przypadku wyniesie 688 934,18 euro. Z czego 398 112,35 euro zostanie przekazane na działania po polskiej stronie.

Prace w ramach projektu „Babia Góra Trials” jeszcze trwają. Za kilka miesięcy na trasach pojawią się jednak pierwsi fani rowerowych zmagań, którzy będą mogli poznawać babiogórskie zakątki z nieco innej perspektywy. Czas zatem na to, aby zacząć ćwiczyć formę, a za kilka miesięcy dotrzeć na rowerze na wysokość 1100 m n.p.m. i podziwiać rozciągające się stamtąd widoki. 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaRowerem przez babiogórskie ścieżki