Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 20 sierpień 2018 07:49

Nowa książnica w Zawoi już za półtora roku

Nowa książnica w Zawoi już za półtora roku mat.pras

Władze Zawoi i okolic ujawniają szczegóły długo oczekiwanej inwestycji.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców, Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi  rozpoczęła już w październiku 2017 r. starania o pozyskanie środków przy wsparciu senatora Andrzej Pająka oraz wójta gminy Marcina Pająka, na budowę nowoczesnego obiektu. Działania zostały docenione, gdyż złożony przez bibliotekę wniosek o dofinansowanie został rozpatrzony pozytywnie i otrzymał ostateczną akceptację Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego na kwotę 2 000 000 zł.

Do  dofinansowania zakwalifikowało się tylko 30 wniosków na 213 złożonych o najwyższej liczbie punktów uzyskanych w ocenie merytorycznej. Gminna Biblioteka Publiczna w Zawoi otrzymała maksymalną kwotę dotacji, co stanowi 74,91 % całości zadania.

-   Celem przedsięwzięcia jest stworzenie nowoczesnego centrum dostępu do wiedzy i kultury, które stanie się  również ważnym  ośrodkiem życia społecznego.  Nowy obiekt o powierzchni całkowitej 2300 m² będzie mieścił :  otwartą przestrzeń biblioteczną podzieloną na strefy dostosowane do potrzeb wszystkich czytelników, salę widowiskowo – kinową, sale multimedialne i dydaktyczne oraz pracownie kultury i przestrzenie biurowe. Wszystkie pomieszczenia będą wyposażone w nowoczesne systemy meblowe oraz narzędzia edukacyjne.  Ponadto z poziomu wszystkich  kondygnacji zaplanowano dostęp do tarasów, które będą stanowić strefę dla różnych  aktywności społeczno - kulturowych. Obsługa komunikacyjna obiektu zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – informuje Marcin Pająk, wójt Zawoi.

I dodaje, że nowe warunki lokalowe będą służyły rozwijaniu innowacyjnych działań wykraczających poza tradycyjne funkcje biblioteki, z uwzględnieniem  ciekawej oferty spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży oraz podnoszenia kompetencji cyfrowych mieszkańców.

- Biblioteka będzie prowadziła działania promujące czytelnictwo poprzez udział w lokalnym partnerstwie z instytucjami kultury,  stowarzyszeniami oraz szkołami. Realizacja inwestycji w dużym stopniu wzbudzi potrzebę uczestniczenia mieszkańców w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych – podaje wójt.

Zgodnie z zawartą umową na dofinansowanie  zakończenie planowanej inwestycji nastąpi 31 grudnia 2020 r.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZawojaNowa książnica w Zawoi już za półtora roku