Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny

Zawoja (462)

Drugiego kwietnia 1969 r. na północnym stoku Policy rozbił się samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, lecący z Okęcia do Krakowa.


W trakcie lotu, z niewyjaśnionych do dziś powodów, maszyna zboczyła z kursu i uderzyła o mocno zalesione zbocze góry, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od lotniska w Balicach, na które zmierzała. W jej wyniku zginęły 53 osoby. Była to najtragiczniejsza wyprawa w historii ratownictwa górskiego w Polsce, w której wzięli udział ratownicy Grupy Podhalańskiej, Grupy Beskidzkiej oraz Grupy Tatrzańskiej GOPR.

W swojej książce “Mój GOPR” tak napisał o niej Adam Jurczakiewicz, legenda ratownictwa górskiego: “Podczas wieloletniej działalności Grupy Podhalańskiej GOPR wydarzyło się kilka katastrof samolotów i śmigłowców. Najtragiczniejszą jednak była katastrofa samolotu pasażerskiego PLL “LOT” na stokach Policy koło Babiej Góry. Braliśmy udział w tej akcji, trwała trzy dni, ale nawet teraz, po tylu latach, nie chcę i nie potrafię opisywać tego, co wtedy widzieliśmy i przeżyliśmy.”

Źródło: fb Grupa Podhalańska GOPR

Niedawno pisaliśmy o tragicznym stanie schodów wejściowych do Urzędu Pocztowego w Zawoi i zalegających wokół budynku śmieciach. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zawoi Michał Bartyzel zaapelował wówczas do Poczty Polskiej o niezwłoczny ich remont i uporządkowanie terenu.

czwartek, 19 marzec 2020 09:09

Zawoja - Ósmy Cud Świata według autorów Klanu

Napisane przez

Niewykluczone, że latem Zawoję czeka najazd fanów telewizyjnego Klanu. Miejscowość spod Babiej Góry została doceniona przez autorów popularnego serialu.

wtorek, 10 marzec 2020 12:18

Schody w rozsypce i góry śmieci

Napisane przez

Już od wielu miesięcy schody prowadzące do Urzędu Pocztowego w Zawoi dosłownie się rozpadają i - mimo wywieszki, że realizacja ich remontu została zgłoszona - nadal nikt nie próbuje doprowadzić ich do stanu używalności. Jakby tego było mało, najbliższa okolica budynku wygląda jak jedno wielkie wysypisko śmieci.

poniedziałek, 03 luty 2020 17:17

Gmina Zawoja. Mniej dzieci przychodzi na świat

Napisane przez

W ubiegłym roku w gminie Zawoja urodziło się znacznie mniej dzieci niż w 2018. Czyżby pary z tego terenu zniechęcał do prokreacji brak żłobka, o którego utworzenie część z nich już od jakiegoś czasu walczy?

czwartek, 23 styczeń 2020 07:00

Kontrolują ośrodki wypoczynkowe pod Babią Górą

Napisane przez

Policjanci wspólnie z przedstawicielami sanepidu oraz kuratorium oświaty kontrolowali miejsca zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie miejscowości Zawoja.

W ramach współpracy policji z innymi instytucjami w działaniach „Bezpieczne Ferie 2020” przeprowadzane są kontrole miejsc wypoczynku, w których wypoczywają dzieci.

We wszystkich placówkach kontrole dotyczą m.in. wymaganej dokumentacji, a także zaplecza mieszkalnego oraz socjalnego, jakim dysponują właściciele obiektów. Zapraszani na sprawdzenia policjanci mają okazję porozmawiać z opiekunami, jak i też samymi dziećmi na temat bezpiecznego wypoczynku w czasie ferii.

Współpraca policji z przedstawicielami sanepidu oraz Kuratorium Oświaty jest już tradycją w realizacji działań „Bezpieczne Ferie”. Wspólne wizytacje miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży będą kontynuowane do końca ferii.

źródło: KPP Sucha Beskidzka

środa, 15 styczeń 2020 20:47

Choć to zima, misiek nie śpi

Napisane przez

Kto wybiera się w najbliższych dniach na Babią Górę, powinien mieć się na baczności. Warunki na szlakach są trudne, nietrudno o poślizgnięcie i złamanie lub zwichnięcie nogi. Ale to nie jedyne zagrożenie – w czasie wycieczki można też natknąć się na niedźwiedzia brunatnego.

wtorek, 14 styczeń 2020 11:06

Mistrzyni obiektywu

Napisane przez

Na zdjęciach Dagmary Florczak z Zawoi świat wydaje się tak piękny, że aż nierealny. Kobieta potrafi dostrzec i uchwycić w kadrze ulotne, wyjątkowe chwile – niezwykły układ chmur, fascynujące efekty świetlne, grę światłocienia. Choć używa tylko prostych w obsłudze aparatów kompaktowych, jej talent sprawia, że uzyskuje efekty, jakich pozazdrościć jej mogą profesjonalni fotografowie.

poniedziałek, 30 grudzień 2019 21:06

Lodowisko "Biały Orlik" w Zawoi Wilcznej

Napisał

Lodowisko "Biały Orlik" w Zawoi Wilcznej - Otwarcie 31.12.2019 r - w dniu otwarcia lodowiska wstęp bezpłatny.

Strona 1 z 36