Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 06 sierpień 2019 17:22

Zembrzyce. Droga dla odważnych

Mieszkańcy mówią, że z niewiadomych przyczyn droga została drastycznie zwężona. Mieszkańcy mówią, że z niewiadomych przyczyn droga została drastycznie zwężona. Foto: Edyta Łepkowska

Zarębki Skawieckie to wyjątkowo urokliwa część Zembrzyc. Osiedle rozłożone jest na zboczu wznoszącym się nad Jeziorem Mucharskim i roztacza się z niego rozległy widok. Ale uroda tego miejsca nie rekompensuje trudów, z którymi zmagają się jego mieszkańcy. Największym problemem jest dojazd do osiedla, z roku na rok coraz bardziej utrudniony. 

 

 Prowadząca do Zarębek Skawieckich droga wije się przez teren osuwiskowy, który szczególnie dał się we znaki mieszkańcom dwa lata temu. Od tamtej pory jeden z odcinków traktu wiedzie nad przepaścią, oddzielony od niej jedynie barierkami, która sprawiają bardzo niestabilne wrażenie. – Dosłownie wiszą w powietrzu i na pewno nikomu nie zapewnią bezpieczeństwa. Ostatnio droga była zamknięta przez prawie tydzień, coś z nią robiono, więc sądziliśmy, że to wyczekiwane przez nas prace przy osuwisku. Jak się jednak okazało, pozostało nietknięte, natomiast jezdnię poniżej niego z niewiadomych przyczyn tak zwężono, że nie ma możliwości wyminięcia się z innym samochodem, co – zwłaszcza w zimie - grozi katastrofą. Teraz na drodze ledwo mieści się osobówka. Nie ma szans, by w razie pożaru dojechał do nas wóz strażacki – denerwuje się Grzegorz Ćwiertnia. On i inni mieszkańcy Zarębek Skawieckich uważają, że gdyby ich osiedle było częścią sąsiadującej z Zembrzycami Dąbrówki w powiecie wadowickim, problem z drogą już dawno zostałby rozwiązany. Poważnie zastanawiają się, czy nie zabiegać o odłączenie Zarębek od macierzystej wsi… 

Wójt gminy Zembrzyce Łukasz Palarski wyjaśnia, że odkąd w okolicy Zarębek Skawieckich uaktywniły się osuwiska, droga do osiedla jest cały czas monitorowana, aby wychwycić nawet niewielkie ruchy ziemi. – Blisko miesiąc temu zauważyliśmy pęknięcia na jezdni i jej lekkie obsunięcie. W związku z tym musieliśmy zabezpieczyć ten fragment drogi i trochę zmienić tor jazdy – przesunąć go bliżej skarpy. Chodziło o to, by odciążyć tę krawędź, na której były pęknięcia. Została ona oddzielona barierkami, a drogę wzmocniono płytami zbrojonymi – tłumaczy włodarz. Jak przekonuje, choć może się wydawać, że jezdnia uległa zwężeniu, jej szerokość jest taka sama, jak przed pracami zabezpieczającymi i wynosi 3,5 metra. Zapewnia, iż przejedzie nią zarówno karetka pogotowia, jak i straż pożarna. – Ale rzeczywiście nie wyminą się dwa pojazdy. Wcześniej była tam jakaś forma mijanki, lecz nie dało się jej pozostawić. Coś kosztem czegoś – podkreśla wójt. 

Tłumaczy, że przeprowadzone prace to działania doraźne, by utrzymać przejezdność istniejącej drogi do czasu, aż powstanie alternatywna. Bowiem ta, z której obecnie korzystają mieszkańcy, nigdy nie zostanie odbudowana. Wydatki na stabilizację osuwisk daleko przekraczałyby koszty budowy nowej jezdni w innym miejscu. Ma ona połączyć Zarębki Skawieckie z drogą nad jeziorem, prowadzącą z Zembrzyc do Stryszowa. – Od dłuższego czasu zabiegamy o środki z budżetu państwa na jej budowę. Ponieważ jednak były obawy geologów, że tam, gdzie miałaby ona powstać, też mogą ujawnić się osuwiska, musieliśmy najpierw przez kilka lat obserwować ten teren. W końcu jednak otrzymaliśmy pozytywną rekomendację dla rozpoczęcia prac projektowych i dofinansowanie na opracowanie dokumentacji technicznej. Powinna być gotowa do końca tego roku, ewentualnie na początku przyszłego – informuje Łukasz Palarski. 

Jak dodaje, zgodnie z zaleceniami geologów, istotne jest, aby nie kierować całego ruchu samochodowego z Zarębek Skawieckich jedną trasą. Dlatego, oprócz planowanej głównej drogi alternatywnej, mają powstać też inne trakty, umożliwiające wyjazd z osiedla i dojazd do niego. Jeden już istnieje. Jest to wykonana 3 lata temu droga, która wprawdzie nie nadaje się dla pojazdów większych niż samochody osobowe, ale w razie, gdy jezdnia na osuwisku jest zamknięta dla ruchu, zapewnia mieszkańcom Zarębek komunikację ze światem zewnętrznym. 

Edyta Łepkowska

 

 

HomeWydarzeniaZembrzyceZembrzyce. Droga dla odważnych