Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 30 grudzień 2013 08:48

Jaką zagadkę kryje obraz Matki Boskiej Zembrzyckiej?

Dotychczas sądzono, iż obraz Matki Boskiej Zembrzyckiej powstał w 1530r. równocześnie z pierwszym drewnianym Kościołem, datowano jego wiek na ok. 480 lat.

Najnowsze badania przeprowadzone na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej weryfikują jednak to twierdzenie, zdjęcie rentgenowskie wykazało, bowiem iż kryje on znacznie starszą warstwę. Pod XIX –wiecznymi przemalowaniami znaleziono warstwę malarską przedstawiającą Matkę Boską z Dzieciątkiem w wizerunku takim samym jak na obecnym obrazie, jednakże bez roślinnych ornamentów zdobiących szaty. Prowadzone obecnie badania pozwalają twierdzić, że obraz może być starszy nawet o 100 lat niż dotychczas sądzono, może się okazać jednym z najstarszych obrazów w grupie tzw. Hodegetrii Krakowskich.

Tak, więc mieszkańcy Zembrzyc nawet o tym nie wiedząc, modlili się dotychczas do prawie 600-letniego wybitnego dzieła, sprowadzonego do Zembrzyc już jako zabytek prawdopodobnie z Krakowa. Z obrazu zostanie usunięta nieprzedstawiająca wielkiej wartości artystycznej XIX –wieczna warstwa i w całej swej historycznej, zabytkowej krasie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wróci do Zembrzyc. Konserwację obrazu przerowadza dr Małgorzata Nowalińska. Naukowcy przewidują, iż w ciągu pół roku uda im się zakończyć prace nad obrazem.

 

M.B.

Autorzy: 1,2 - Fot. P. Gąsior,   3- Wyk. M. Schuster-Gawłowska , 4- Wyk. M. Gawor     

Prace konserwatorskie przy obrazie zostały zakończone, a obraz na powrót jest eksponowany w ołtarzu.

23.10.2015, dr Małgorzata Nowalińska

Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie zdjęć oraz treści artykułu bez zgody autorów jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich (podstawa: Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 i Dz.U.94 nr43 poz.170)

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceJaką zagadkę kryje obraz Matki Boskiej Zembrzyckiej?