Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 02 styczeń 2014 10:42

Kim są nowi mieszkańcy Zembrzyc?

Bubr europejski Bubr europejski Mariusz Wiech

Nasz czytelnik na jednym z brzegów Skawy w Zembrzycach odkrył niecodzienne wyrębisko. Długo nie musiał zastanawiać się, kim jest tajemniczy drwal, pnie obcięte „na ołówek” mogły wyjść tylko spod wielkich siekaczy bobra europejskiego.

 

Bobry mają w Polsce bardzo długą tradycję. Już w X wieku występowały licznie na terenie Europy. Ponieważ ich mięso i tłuszcz oraz futra były bardzo cenne, stały się częstym celem polowań. Odzież z bobrzego futra cieszyła się ogromnym powodzeniem a jeszcze do dziewiętnastego wieku leczono z różnych chorób za pomocą bobrzego tłuszczu. Niegdyś  zęby bobra –charakterystyczne pomarańczowe siekacze – wieszano niemowlętom na szyi by uśmierzyć ból ząbkowania.

Mimo iż otaczane były przez królów opieką a polować na nie mogła tylko niewielka grupa uprzywilejowanych myśliwych ich populacja zaczęła szybko maleć, nie pomogło powołanie tzw. „bobrowniczego”, do którego zadań należało odławianie bobrów, ich ochrona i dokarmianie w zimie. Chęć zdobycia futra z bobra doprowadziła niemal do wyginięcia gatunku.

Na szczęście już przed drugą wojną światową a potem w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia Polska podjęła udane próby ratowania gatunku, w chwili obecnej populacja bobra w naszym kraju wynosi ok. 20000 sztuk. I wygląda na to, iż jakaś bobrza rodzinka (lub kilka bobrzych rodzinek) postanowiła osiedlić się w naszym powiecie.

Bobrów nie można nie lubić, od zarania dziejów są zwierzątkami wyjątkowymi. Z wyciętych drzew budują tamy i żeremia, w których żyją. Swoje mieszkania zabezpieczają licznymi kanałami, norkami, zbiornikami chroniącymi bobrze rodziny przed leśnymi drapieżcami. Są niezwykle rodzinne, więzi rodzinne utrzymują przez całe swoje długie, dochodzące nieraz do 50 lat życie. Z partnerem, z którym zakładają rodzinę żyją aż do śmierci, solidarnie dzieląc się obowiązkami rodzicielskimi.

Bóbr to jedynie stworzenie, które, podobnie jak człowiek nie jest zależne od otoczenia tylko potrafi je zmieniać. Dlatego też bardzo się cieszymy z obecności tych wyjątkowych stworzeń w naszym powiecie.

 M.B.
Zdjęcie  Bobra - Mariusz Wiech

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaZembrzyceKim są nowi mieszkańcy Zembrzyc?